Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Fransa Şeref Nişanı’na layık görüldü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, “dünya enerji ve iklim konularına sağladığı olağanüstü katkılar” nedeniyle Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı olarak bilinen Şeref Nişanı’na (Légion d’honneur) layık görüldü.

IEA’dan yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda düzenlenen özel bir törenle Birol’a nişanını takdim etti.

Törene, Fransa eski Başbakanı Laurent Fabius, Fransa Enerji Bakanı Agnes Pannier-Runacher’in yanı sıra, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer’in de aralarında olduğu çok sayıda ülkenin büyükelçisi, siyasetçi ve iş insanı katıldı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Galatasaray Yönetim Kurulu’nu temsilen Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil’in de davetliler arasında bulunduğu törene, Birol’un yakın çalışma arkadaşları da katıldı.

Birol, 1802’den beri Fransız hükümeti tarafından üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen ve ülkenin en yüksek dereceli sivil nişanı olarak bilinen “Legion d’Honneur”e, “dünya iklim ve enerji konularına olan olağanüstü katkıları nedeniyle” layık görüldü.

Tören sonrasında duygularını AA muhabiri ile paylaşan Birol, nişana layık görüldüğüne ilişkin haberi ilk aldığında çok şaşırdığını belirterek, “Hem şaşırdım hem de çok sevindim. Çünkü bunun nadir verilen bir nişan olduğunu biliyorum ve bu şekilde Elysee Sarayı’nda düzenlenen bir törenle verilmesi de çok görülmüş bir durum değil. Bu açıdan beni çok mutlu etti. Enerji ve iklim alanına ‘olağanüstü katkı’ sunduğum ifade edilerek de bu nişanı almak beni ayrıca sevindirdi.” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx