2023’te etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, bu yıl içinde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2 bin 32’ye ulaştığını bildirdi.

18 TON UYUŞTURUCU

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta basın bilgilendirme toplantısı yaptı. Aktürk, 1 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda, 18 bin 313 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiğini belirterek, “Hudutlarımızla ilgili daha önce de karşılaştığımız gibi yine farklı ülke ve zamanlarda çekilmiş, insan kaçakçılarının reklamlarını da içeren stok görsellerle asılsız iddialar ortaya atılmaktadır” ifadesini kullandı.

SINIRLARDA 196 BİN KİŞİYE ÖNLEME

Aktürk, şunları söyledi:

– Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, son bir haftada etkisiz hale getirilen 56 teröristle birlikte bu yıl içerisinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 32’ye ulaşmıştır.

– Yılbaşından bu yana teslim olan terörist sayısı 119’a ulaşmıştır.

– Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 212 kişi yakalanmıştır. Yıl içinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 12 bin 889’a yükselmiştir. Bunlardan 407’si FETÖ mensubu olmak üzere 583 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 196 bin 524 olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx