“The Crown” dizisinin kıyafet ve aksesuarları açık artırmada

Ülke tahtına en uzun süre oturan hükümdar ünvanını taşıyan Kraliçe 2. Elizabeth’in tahta çıkarken oturduğu 728 yıllık taht, kullandığı tunik, imparatorluk kaftanı ve pelerin, Netflix dizisi “The Crown” için birebir yeniden yapıldı ve bugün 1762’den beri kullanılan altın faytonun kopyasıyla Bonhams’ta satışa çıkarılan arasında bulunuyor.

Kraliçe’yi 3 farklı dönemde 3 farklı aktristin canlandırdığı dizi için sadece kıyafetler değil, adeta İngiltere’nin 70 yılı yeniden yaratıldı.

Elizabeth’in babası Kral 6. George’u canlandıran oyuncu Jared Harris’in yer aldığı kral portreleri, Kraliçe’yi canlandıran Claire Foy ve Olivia Colman’ın yer aldığı pullar, Prens Charles ve Prenses Diana’yı canlandıran Josh O’Connor ve Emma Corrin’in taktığı nişan yüzüklerinin birebir kopyaları da açık artırmayla satılacak ürünler arasında bulunuyor.

Kraliçe’nin yatak odası, eşi Prens Philip’in çalışma odası, Başbakan Margaret Thatcher’ın çantaları, Winston Churchill’in portre eskizlerinin yanında Buckingham Sarayı kapısı ile Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın ikonik kapısı da alıcısını bekliyor.

Toplamda 6 sezon, 60 bölüm süren dizi boyunca aktör ve aktrislerin giydiği gerçek olaylara konu olmuş kıyafetler arasında, Kraliçe’nin elbiseleri yanında oyuncuların giydiği ikonik şapkalar, Muhafazakar Partili Başbakan Thatcher’ı canlandıran oyuncunun giydiği “muhafazakar mavisi” tayyör ve bugün Konsort Kraliçe olan Camila Parker-Bowles’u canlandıran oyuncunun giydiği gelinlik de yer alıyor.

PRENSES DIANA’NIN İNTİKAM ELBİSESİ

Kraliçe’nin bir hükümdar olarak giydiği sembolik tören kıyafetlerinin kopyaları dışında müzayedenin en ilgi çeken kıyafetlerini ise Prenses Diana ile ABD Başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jackie Kennedy’yi canlandıran oyuncuların giysileri oluşturuyor.

Ancak 29 Haziran akşamı düzenlenen bir etkinlikte, kraliyet ailesi kurallarına hiç de uymayan bir kıyafet giyen Prenses Diana, 30 Haziran gazetelerine damga vurdu. Diana’nın bu kıyafeti “intikam elbisesi” olarak anıldı.

“The Crown”da kullanılan intikam elbisesi de müzayedenin en ilgi çekici eserlerinden ve 308 bin TL’lik (8 bin sterlin) bir açılış fiyatı bulunuyor.

Bonhams İngiltere ve Avrupa Moda Direktörü Meg Randell, “Yaklaşık 1 yıldır açık artırma çalışmalarını yürütüyoruz. Her detay el yapımı ve özel üretim. Satışa çıkarılanlar da kullanılan ürünlerin yalnızca yüzde 1’i.” dedi.

Londra’daki müzayede evinde sergilenen 161 ürün, 5 Şubat’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. Satışlar için açık artırma 5 Şubat’ta yapılacak, internet üzerinden teklifler ise 7 Şubat’a kadar alınacak. Müzayededen elde edilecek gelir, Ulusal Film ve Televizyon Okulu öğrencilerine burs olarak verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx