‘Tek adam rejimi yoksulluğu artırdı’

Günden güne eriyen maaşlar, yüksek enflasyon, faiz, borç kıskacında hayatını idame etmeye çalışan vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçilen 2018 yılından sonra daha da yoksullaştı. Tek adam döneminin ekonomik politika ve tercihlerinin gelir dağılımındaki uçurumu büyüttüğünü belirten Bulut, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 yılı gelirlerini dikkate alarak hesapladığı 2023 yılı gelir dağılımı araştırmasının dar gelirli vatandaşların, alın teriyle geçinenlerin, emeklilerin ne kadar zor durumda olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Bulut, şöyle devam etti:

YÜZDE 49.8 ZENGİN KESİME

“2014 yılında yüzde 45.9 olan en zengin yüzde 20’lik kesimin gelir pastasından aldığı pay 2023 yılında yüzde 49.8’e kadar çıktı. Tek adam rejimi, uygulanan ekonomik politikalarla sistematik bir şekilde son 10 yılda sadece yoksullardan değil, orta sınıftan da en zengin yüzde 5’lik kesime hızla kaynak aktardı. Orta sınıf da yoksulluk sarmalı içerisine girdi.”

18.2 milyon yoksul var

Vergi yükünün, dolaylı vergilerle dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkıldığını, teşvik ve istisna gibi yollarla zengin kesimin ise vergi yükünün düşürüldüğünü kaydeden Burhanettin Bulut, “En zengin kesime faiz ödemeleri, kamu ihaleleri ve benzeri yollarla kamu kaynağı aktarıldı. TÜİK’e göre 2023 yılında ülkedeki yoksul sayısı 18.2 milyonu geçti” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx