Savaş günlüğü

ABD Los Angeles’ta binlerce kişi Filistinlilere destek için yürüdü. Fransa’nın başkenti Paris’te de İsrail’in saldırıları protesto edildi. Bosnalılar da Filistin halkına destek amacıyla Saraybosna’da düzenlenen mitingde toplandı. Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da Gazze’ye destek mitingi düzenlendi.

İSRAİL ORDUSU: ÜST DÜZEY HAMAS KOMUTANINI VURDUK

– İsrail Ordusu sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, Hamas’ın “roket gücü başkan yardımcısı” ve onlarca militanın Gazze’ye gece boyunca düzenlenen saldırılarda öldürüldüğünü söyledi. Hagari ayrıca Gazze’de rehin tutulanların sayısının 212 olduğunu açıkladı.

ÇİN: ÇÖZÜM İKİ DEVLETLİ YAPI

– Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İsrail-Filistin çatışmasında tüm tarafların kalıcı barış için uluslararası uzlaşmayı teşvik etmesi gerektiğini vurgulayarak, Filistin sorununda Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerini desteklediklerini bildirdi. İsrail-Filistin çatışmasının kökeninde Filistin topraklarının süregelen işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin uzun süredir görmezden gelinmesi olduğunu vurgulayan Vang, çatışmayı çözmenin temel yolunun iki devletli çözümünün uygulanması ve Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada var olmasının sağlanması olduğunu belirtti.

HİNDİSTAN GAZZE’YE YARDIM GÖNDERDİ

– Hindistan, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli siviller için Mısır’ın Sina bölgesine 38,5 ton insani yardım gönderdiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 6.5 ton tıbbi yardım ve 32 ton afet yardım malzemesi taşıyan Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Boeing C-17 nakliye uçağının, Gazze’ye ulaştırılmak üzere Mısır’ın El Ariş Havaalanı’na doğru yola çıktığını söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx