Özak işçilerine saldırı için suç duyurusu

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Özak Tekstil işçilerinin direnişine yönelik jandarmanın uygulamaları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Karaca, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak hakkında suç duyurusunda bulunurken, Özak Tekstil işçilerinin 17 gündür yaşadıkları hukuksuzlukları İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Özak Tekstil işçilerinin 18 gündür süren sendika hakkı mücadelesinde jandarmanın gerçekleştirdiği müdahalelerde çok sayıda işçi yaralanmış ve çok defa gözaltına alınmıştı. Son olarak dün (13 Aralık) ablukaya devam eden jandarma, yine Valiliğin emri olduğunu belirterek işçilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş; çok sayıda işçi yaralanmış, 19 işçi gözaltına alınmıştı. EMEP milletvekilleri Sevda Karaca ve İskender Bayhan da tazyikli su ve gazdan etkilenmişti. EMEP’li Karaca, yaşananlar üzerine Vali Hasan Şıldak hakkındaki şu soruların İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmasını istedi:

“- Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak’ın görev ve yetkilerini amacını aşacak şekilde, işçilerin hak ve özgürlüklerini engellemeye dönük kullanması, Bakanlığınızın talimatı mıdır?

– Onlarca işçi ve 2 milletvekilinin yaralanmasına sebep olan saldırının emrini veren Vali Hasan Şıldak hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması için adımlar atacak mısınız?

– Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin mülki amirlerce keyif olarak yasaklanamayacağı sabit olmasına karşın sistematik olarak hak ihlaline sebep olan Vali Şıldak’ın bu pervasızlığına göz mü yumacaksınız?”

SUÇ DUYURUSUNDA DA BULUNULDU

EMEP’li milletvekilleri ayrıca; Şanlıurfa Valisi, jandarma komutanı ve saldırıyı gerçekleştiren jandarma mensupları hakkında da suç duyurusunda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karaca, “17 gündür Özak Tekstil işçilerinin anayasal hakları için verdiği mücadeleyi hukuksuz ve gayrimeşru uygulamalarla bastırmaya çalışan Vali Hasan Şıldak hakkında… Patronun önünde siper olan, işçiler karşısında düşmana saldırır gibi saldıran, işçilere ve iki milletvekili olarak İskender Bayhan ve bana tazyikli su, gaz ve kalanlarla müdahale eden jandarma hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx