Elon Musk bir kez daha davalık oldu! Bu kaçıncı?

SEC’in soruşturması, Musk’ın o zamanlar halka açık bir şirket olan Twitter’daki hissesini gecikmeli olarak açıklamasına ilişkin bir soruşturma başlattığı 2022 yılına kadar uzanıyor. Musk, Twitter’daki yatırımını açıklayan ABD menkul kıymetler kanunu uyarınca gerekli evrakları sunmakta 10 gün gecikti. Gecikme ona 156 milyon dolar kazandırdı ancak aynı zamanda onu eski Twitter hissedarlarının toplu davasının hedefi haline getirmiş olabilir.

Musk’ın geçen ay konuyla ilgili SEC soruşturmasında ifade vermesi planlanmıştı. Ancak Musk, San Francisco’da planlanan toplantıya katılmadı ve daha sonra SEC yeniden planlamaya çalıştığında “ifadeye katılmayı tamamen reddetti”. Düzenleyici şimdi San Francisco federal mahkemesinden Musk’ı mahkeme celbine uymaya zorlamasını istiyor.

Elon Musk bir kez daha davalık oldu! Bu kaçıncı?

Bu Musk’ın kendisini yıllar boyunca defalarca alay ettiği SEC’in karşısında bulduğu ilk sefer değil. Tesla CEO’su, elektrikli otomobil üreticisini özel hale getirmek için “fon temin ettiğini” iddia eden 2018 tarihli kötü şöhrete sahip bir tweet nedeniyle menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlanmıştı. Musk sonunda SEC ile anlaşarak 20 milyon dolar para cezası ödedi ve Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığından vazgeçti. Bununla birlikte Musk, SEC anlaşmasının, Musk’un Tesla ile ilgili bazı tweet’lerini imzalamak için sözde “Twitter bakıcısı” gerektiren bir hükmüyle hala mücadele ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx