Eksi 30 Derecede İki Ay Boyunca Hayatta Kaldı… Bir Deri Bir Kemik Bulunan Adamın Esrarengiz Öyküsü!

Peter Skyllberg İsveç’in vahşi doğasında karla kaplı arabasında iki ay hayatta kaldı. Peki nasıl?

Acil servisleri uyardıktan sonra Peter Skyllberg’in (44) karla kaplı arabasına ilk ulaşan polis memuru Torbjörn Lundgren oldu.

Lundgren “Aftonbladet”e şöyle anlatıyor: “Adam arka koltukta uyku tulumunun içinde yatıyordu, sadece başı dışarıdaydı.” Skyllberg’in hala hayatta olması bir mucize. Son gücüyle kapıdan dışarı çıkmayı başardı.

“Pantolon ve tişört giyiyordu ve bir deri bir kemik kalmıştı. Lundgren, “Hiç bu kadar zayıf bir adam görmemiştim” diyor.

Peter Skyllberg, kurtarıldığı günden bu yana hiçbir şey yemediğini söyledi. Ancak yazdan beri arabasında yaşıyor olması oldukça muhtemel. Düzenli olarak çok uzakta olmayan bir benzin istasyonu dükkanında görülüyordu.

44 yaşındaki Peter Skyllberg, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen güneyindeki kuzeydeki Umea kasabası yakınlarında yoldan geçen biri tarafından bulundu. İki ay boyunca arabasının üstüne yağan karlar nedeniyle, neredeyse görünmüyordu.

Doktorlar, Skyllberg’in arabada olduğu süre boyunca dış sıcaklığın -30C’nin altında olduğunu açıkladı. Ama adam hayattaydı.

İsveç’te kış ortasında ortaya çıkan bu hikâyede, Skyllberg’in bu kadar uzun süre boyunca dondurucu soğukta nasıl hayatta kaldığı bilim dünyasında da hareketlilik yarattı. Skyllberg’in kar suyu içmek dışında hiçbir şey yememiş olması herkesi şaşkınlığa sürüklemişti.

Umea’daki Norrland Üniversitesi Hastanesi Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Ulf Segerberg, “İnsanların bir ayının yaptığı gibi kış uykusuna yatması mümkün değil” diyerek şaşkınlığını gizleyemedi.

Doktor “Vücudu soğutursanız elbette metabolizma yavaşlar, ancak bu olsaydı hayatta kalabileceğini düşünmüyorum” dedi.

“Arabada çok sıcak tutan kıyafetleri vardı, sıcak bir uyku tulumu vardı ve arabanın altı karla kaplı olduğundan, bu onu daha çok eskimo kulübesine benzetiyordu. Karın aşağısında normalde sıfır civarında bir sıcaklık olurdu” dedi.

Dr Segerberg, birinin iki ay süren böyle bir açlık döneminde hayatta kalmasının alışılmadık bir durum olmadığını söyledi.

Dr Segerberg, “Bir ay boyunca açlık, içecek suyu olan herkes buna katlanabilir” dedi. “Vücut yağınız varsa, daha da uzun süre hayatta kalırsınız, ancak sonunda toplama kampından gelen biri gibi görünürsünüz.”

Bu süre içinde Bay Skyllberg’in vücut ağırlığının üçte birinden fazlasını kaybetmiş olabileceğini tahmin etti. Daha önceki polis raporları Bay Skyllberg’in bulunduğunda “gerçekten kötü durumda” olduğunu öne sürüyordu.

Doktorlar, birinin soğuk İsveç kışında dışarıda bu kadar uzun süre hayatta kalmasının inanılmaz derecede nadir olduğunu kabul ediyor.

“Bu hayatta karşılaşılabilecek bir vaka. Her kış donarak ölen insanlarımız oluyor. Ancak birinin bu kadar uzun süre dışarıda yakalandığı böyle bir vaka çok nadirdir, çünkü gözden kaçırılmaması çok nadirdir. Bu örnekte durum böyle görünüyor.”

‘İGLO’ GÖREVİ GÖRDÜ

Konuyla ilgili Umeå’daki Norrland Üniversitesi Hastanesi’nin baş sağlık görevlisi Dr. Ulf Segerberg, yaptığı açıklamada daha önce böyle bir vaka görmediğini söyledi. Adamın muhtemelen karla kaplı arabasının bir iglo (Eskimoların bir kısmının sürekli olarak ya da av sezonlarında geçici olarak yaşadığı sıkıştırılmış kardan ev) görevi görecek doğal ısınma özellikleri sayesinde hayatta kaldığına değindi. “Bu adamın belli ki iyi kıyafetleri ve uyku tulumu vardı ve hepsi karla kaplanmış bir arabanın içindeydi” diyen Dr. Segerberg, şunları söyledi:

“İgloların sıcaklığı genellikle 0 santigrat derecenin birkaç derece altındadır ve eğer iyi kıyafetleriniz varsa bu sıcaklıklarda hayatta kalabilir ve vücut sıcaklığınızı koruyabilirsiniz. Belli ki bir şekilde vücut ısısını korumayı başardı yoksa hayatta kalamazdı. Çünkü biz insanlar, örneğin sürüngenler gibi vücut ısısını değiştirebilecek şekilde soğuğa dayanamayız.”

Skyllberg şu ana kadar yaşadığı sıkıntıyla ilgili tüm röportaj taleplerini reddetti.

Skyllbrg’in komşusu, onun “yalnız biri” olduğunu ve başarısız bir iş girişiminin onu borç batağına sürüklemesinin ardından ortadan kaybolduğunu söyledi.

Bay Skyllberg’in İsveç’in Karlskrona kentindeki komşusu Magnus Jernberg, “Çok fazla borcu vardı, faturalarını ödeyemedi ve sonra ortadan kayboldu” dedi. “Bu bizim için biraz şakaydı. ‘Ah, sanırım Peter’ı buldular’ dedik. Sonra o da Peter oldu.”

Yerel mahkeme geçen yılın sonlarında Bay Skyllberg’in 1,6 milyon İsveç Kronu (150.000 £) tutarındaki borcunu ödeyememesi üzerine mülklerine el konulmasına karar vermişti.

İsveç’teki Aftonbladet’e konuşan bir komşuya göre, Skyllberg ortadan kaybolduğunda kız arkadaşı onu terk etmişti.

Skyllberg’in tanıdıkları onu tuhaf, tuhaf, hayal kırıklıklarıyla pek baş edemeyen biri olarak tanımlıyor. Onunla çalışan biri, “Daha önce de zihinsel sorunları vardı” diyor. “Bir kadın onu terk ettiğinde bunu kabullenemedi.”

NASIL HAYATTA KALINIR?

Dr. Noorland Üniversitesi Kliniğinden Ulf Segerberg, Skyllberg’inki gibi bir vakayla hiç karşılaşmadığını söylüyor. Adamın arabanın “igloo etkisi” sayesinde hayatta kaldığına inanıyor. Görünüşe göre vücut ısısını sürekli olarak sıcak tutmayı başardı.

Skyllberg, vahşi doğada aşırı koşullarda hayatta kalmayı başaran ilk kişi değil. 2006 yılında Japon yürüyüşçü Mitsutaka Uchikoshi 24 gün boyunca yiyecek ve su olmadan hayatta kalmıştı. 22 derecelik vücut ısısıyla bulundu ve mucizevi bir şekilde hayatta kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx