CHP lideri Özgür Özel açıklama yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel Parti Meclisi (PM) Toplantısı’nın ardından konuşuyor.

CHP’de Merkez Yönetim Kurulu ve PM toplantısında 200’ün üzerinde belediye başkan adaylarının görüşülmesi ve açıklanması öngörülüyordu. Ancak, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki ikinci ihlal kararına uymama kararının ardından MYK’nin gündemi değişti. 

Özel, MYK ve Parti Meclisi’nin olağanüstü gündeminin Yargıtay’ın Can Atalay kararı olduğunu söyleyerek, “Bugün bizden bir belediye başkanı adayı ve yerel seçimlere yönelik herhangi bir şey duymayacaksınız. CHP’nin toplumsal muhalefetle birlikte bundan sonraki yol haritasını konuşacağız” diye konuştu.

CHP bugün, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında olağanüstü şekilde “yargı krizi” gündemiyle toplandı. Özel, PM toplantısının ardından konuşma yapıyor. 

Özel’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Parti Meclisi’miz tamamen karşı karşıya olduğumuz yargı eliyle anayasayı askıya alma, anayasayı yok sayma ve anayasızlaştırma üzerine bir sivil darbe girişimini gündemine almış durumda.

Dün Yargıtay 3. Dairesi’nin aldığı karar  Hatay halkı tarafından milletvekili seçilmiş Can Atalay’ın, salıverilmemesine, dokunulmazlık hakkında yararlanmamasına bir karar ve kriz olarak görünmekle birlikte, bunu çok aşan bir noktaya gelmiş durumdadır. 

Bugün eğer ki Can Atalay serbest kalmış olsaydı onunla birlikte esir tutulan Tayfun Kahraman, Osman Kavala, Mine Özerden, Çiğdem Mater, yargılandıkları ve delil olmadığı için iki kez beraat ettikleri bu davada, ‘Birileri onları beraat ettirmek istedi ancak ben bunu kabul etmiyorum” diyen Erdoğan’ın açık talimatıyla yeniden yargılanmalarını, delillerin olmadığı ortamda, bir kişinin husumeti sonucu yeniden yargılanmalarını değiştirmezdi. Gezi davası Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kin davasıdır, siyasi kan davasıdır, Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi davası kendisini meşrulaştırmak için suçsuz insanları şeytanlaştırdıkları davadır.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx