Borsa daha da hareketlenebilir ve haftalık kapanışa dikkat

Borsa İstanbul, 25 Eylül 2023 tarihli işlem gününde yüzde 3.30’luk bir yükseliş kaydetti. Bu artışla birlikte borsa endeksi 8.305 puana yükseldi ve dolar kuruyla 3.05 dolara çıktı. Sanayi hisselerinin artışı ise yüzde 4.1 olarak kaydedildi.

Borsa İstanbul, son olarak 2013 yılında yüzde 5.10 ile rekor düzeyini görmüştü. 10 yıl sonra bu rekor seviyeye yaklaşırken, 3.05 dolarlık düzeyi ile yıl başına göre önemli bir prim yapmış sayılmıyor. Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım’ın aktardığına göre, borsa, 3 Ocak’ta gördüğü 3.04 dolarlık zirveden hemen önce 3 Mayıs’ta 2.18 dolara kadar gerileyerek yüzde 28.2’lik bir değer kaybı yaşamıştı. Fakat o tarihten itibaren başlayan toparlanma hala devam ediyor ve dolar bazında yüzde 40’lık bir artış sağlandı.

Borsanın son dönemdeki iniş çıkışları, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin etkilerini yansıtıyor gibi görünüyor. Ancak borsa, dolar bazında yüzde 112’lik bir artışla 2022 sonundaki değerine yeniden ulaşmış durumda.

3.05 dolarlık düzeyi, uzun vadeli ortalaması olan 2.95 dolarlık endeks düzeyinin biraz üzerinde bulunuyor. Mart 2020’de 1.25 dolar seviyesinden başlayan yükselişte borsa, yüzde 144’lük bir artış kaydetti. Ancak bu artış, borsanın daha önceki büyük yükselişlerinin yaklaşık yarısı düzeyindedir.

Borsanın yükselmeye devam etmesi için yarattığı bu ivme ve kendi kendini besleyen bir harekete dönüşmesi gerekebilir. Paraanaliz.com’un yaptığı araştırmaya göre kimi uzmanlar, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin hâlâ etkili olduğunu savunuyorlar.

Borsa yatırımcıları, bu dönemde avantajlı görünüyor. Ancak Türkiye’nin düşük kredi notları ve hisse senetlerinin fiyatlarındaki bu etkenler dikkate alınmalıdır. Kredi notunun düzelme eğilimine girmesi, borsayı olumlu etkileyebilir.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönlendirilmesi ve yabancı sermaye yatırımlarının artırılması da borsa üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Yabancı payının yükselmesi, borsaya ekstra talep ve fiyatların desteklenmesi anlamına gelir.

GELECEK DÖNEM NASIL ŞEKİLLENECEK

Borsa, Merkez Bankası’nın faiz artışı ve diğer ekonomik adımları sonrasında pozitif bir trend izlemeye devam ediyor gibi görünüyor. Fakat önemli olan, gelecek dönemdeki gelişmelerin nasıl şekilleneceğidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik adımları ve projeksiyonları açıklaması bekleniyor ve bu da piyasalarda etkili olabilir.

Borsa İstanbul, şu an için olası geri çekilmelerin alım fırsatları sunabileceği bir dönemde bulunuyor. Endeksin 8.000 puanın altına sarkmaması durumunda yükseliş trendinin devam etmesi bekleniyor. Bu arada çimento, teknoloji, bilişim ve sanayi sektörleri gibi bazı sektörlerde yatırımcılara yüksek getiri sağlayabilecek fırsatlar sunuluyor.

Son olarak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s (SP), Türkiye hakkında not kararını 29 Eylül Cuma günü duyuracak. SP’nin notu da borsa üzerindeki etkisinin nasıl olacağı şimdiden merak uyandırırken yatırımcıları da heyecanlandırmaya başladı.

BIST 100 ENDEKSİ 9000’İ GEÇER Mİ?

Son olarak ekonomi uzmanı Cüneyt Akman You Tube hesabından yatırımcılara çok kritik uyarılar yaptı ve borsanın 9 bini geçeceğini söyledi. Akman, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Benim kanaatim borsanın 9000’i bulacağı ve hatta geçeceği doğrultusunda. Niye? Çünkü enflasyon sürüyor çünkü faizler artıyor ama bu faiz artışları özellikle ocak ayından sonra belli bir ihtama kavuşacak ve marta kadar faizlerde ciddi artış olmayacak. Yine kanaatime göre krediler serbest bırakılacak, seçim ekonomisi uygulanacak. Belki kısıtlı ama muhakkak uygulanacak. İşte bu zaman borsaya yarayacak bir zamandır o nedenle 9 bini rahatlıkla geçebilir diye düşünüyorum. Ama iki tane sorun var. Bir faizlerin geçmişteki gibi çok düşük tutulmayışı borsadaki yükseliş hızını sınırlayacaktır. Dikkat edin faizler yükseldiğinden beri borsa hem yükseliyor hem de aniden sıkıntılı düşüşler yaşıyor. İkide bir tökezliyor. Faizler yükseldikçe bu daha da sorun olacak.”

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx