Blue Origin, bir yılı aşkın süre sonra başarılı bir roket fırlatmasıyla eski formuna geri dönüyor

Bu mürettebatsız bir görevdi ancak yarısından fazlası NASA’dan olmak üzere 33 bilim yükünü alçak yörüngeye taşıdı. Fırlatma, araştırmacıların bu yükler üzerinde uzaktan çalışmalar yürüttüğü birkaç dakikalık sıfır yer çekimine izin verdi. Örneğin, Honeybee Robotics’in bir yükü, farklı yerçekimi koşulları altında gezegen topraklarının gücünü inceledi. Görevde ayrıca Gelecek Kulübü girişiminden gelen 38.000 öğrenci kartpostalı da yer aldı.

İk fırlatma, halledilen bir yer sistemi sorunu nedeniyle pazartesi günü iptal edilmişti. Geri sayıma eklenen birkaç dakikalık kısa bir gecikme olmasına rağmen, bugünkü uçuşla ilgili herhangi bir sorun bildirilmedi.

Bu görev temelde, New Shepard güçlendiricisinin hidrojen bazlı roket motorunun arızalanması nedeniyle erken sona eren geçen yılki bir uçuşun yeniden yapılmasıydı. Bu anormallik, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yürütülen bir soruşturma tamamlanana kadar Blue Origin fırlatmalarının askıya alınmasına yol açmıştı.

Blue Origin, bir yılı aşkın süre sonra başarılı bir roket fırlatmasıyla eski formuna geri dönüyor

FAA’nın soruşturması eylül ayında sona erdi ve Blue Origin’in, ajansın zorunlu kıldığı bir dizi düzeltici eylemi gerçekleştirdikten sonra daha fazla lansman için serbest bırakılmasını sağladı. Bu, hidrofor motorunun ve nozulunun yeniden tasarlanmasının yanı sıra bazı prosedür değişikliklerini de içeriyordu. Şirket, gelecekteki mürettebatlı uçuşlara ilişkin herhangi bir resmi plan açıklamadı ancak yakın zamanda fırlatma kulesine bir asansör kurdu. Lansman yorumcusu Erika Wagner bugünkü canlı yayın sırasında bunun gelecekteki lansmanları “daha fazla insan için daha erişilebilir hale getirmek” olduğunu söyledi.

Bu amaçla Blue Origin, mürettebatlı uçuşlara müşteri çekmek amacıyla promosyonlarını artırmaya başladı. Gelecekteki bir lansmana yük eklemek için siz de başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx