Ankara Film Festivali jürileri belli oldu

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın düzenlediği 34. Ankara Film Festivali’nde jüriler belli oldu. Festivalde, ‘Ulusal Yarışma Filmleri’ 2-10 Kasım tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Ulusal yarışma jüri başkanlığını Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Nokta, Gölgeler ve Suretler gibi filmlere imza atan yönetmen Derviş Zaim üstleniyor. Jüride ayrıca yazar Mine Söğüt, kurgucu Mustafa Preşeva, oyuncu Murat Kılıç ve oyuncu Selin Yeninci yer alıyor.

Ulusal Yarışma jürisi; Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alacak yedi filmi değerlendirecek. Festivalde Melisa Önel’in Aniden, Umut Evirgen’in Annesinin Kuzusu, Fikret Reyhan’ın Cam Perde, Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu, Ayşe Polat’ın Kör Noktada, Umut Subaşı’nın Sanki Her şey Biraz Felaket ve Filiz Kuka’nın Yüzleşme filmleri yarışacak.

Festivalde ödüller 10 Kasım’da sahiplerini bulacak.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan bir filme SİYAD En İyi Film Ödülü verecek. Bu yıl SİYAD jürisi Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşuyor

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmleri; yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aslı Akdağ ve görüntü yönetmeni Mustafa Ünlü’den oluşan jüri değerlendirecek.

Yönetmen ve senarist Hakan Ünal, yönetmen İlker Savaşkurt ve oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu ise Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmleri değerlendirecek.

İlk ya da ikinci filmini çekecek olan yönetmenlerin ulusal uzun kurmaca projeleriyle yarıştığı Proje Geliştirme Desteği jürisinde ise yönetmen Mehmet Bahadır Er, yönetmen Ali Bayraktar ve yapımcı Vildan Erşen yer alıyor.

‘EN İYİ FİLM’E 100 BİN TL ÖDÜL

Ulusal yarışmada toplam 225 bin TL ödülün verileceği festivalde; En İyi Uzun Film 100 bin TL, En İyi İlk Film 40 bin TL, En İyi Belgesel Film 30 bin TL, En İyi Kısa Film 15 bin TL, seçilen En iyi Proje 40 bin TL destek kazanacak.

Festivalde bu sene ayrıca en iyi film ödülü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filmi için; ilk defa yapımcı Cemal Okan tarafından ‘Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü’ verilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx