Aliyev’in Erdoğan sevgisi: Hemen kardeşimi ararım

İlham Aliyev, Erdoğan’ı takdir ederek anlattı. Yerel televizyon kanallarında yaptığı açıklamalarda Aliyev, 2. Karabağ Savaşı boyunca en fazla Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le temas halinde olduğunu söyledi.

“Azerbaycan halkı bunu asla unutmayacak”

Aliyev, Erdoğan’ın savaşın başından sonuna kadar Azerbaycan’ın destekçisi olduğunu ifade ederek, “Azerbaycan’a sağladığı siyasi ve manevi katkı birçok kişiye mesaj verdi. Bu, sadece Azerbaycan halkına dayanışma göstermek değil aynı zamanda savaşa karışmak isteyenlere ‘durun’ demekti. Azerbaycan halkı bunu asla unutmayacak.” dedi.

Şuşa’nın işgalden kurtulmasından sonra kendisini ilk tebrik edenin de Erdoğan olduğunu belirten Aliyev, “Eğer bugün ülkemle ilgili herhangi bir ciddi konu çıkarsa elbette ilk arayıp haber vereceğim kişi kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’dır.” şeklinde konuştu.

Ermenistan’la barış görüşmeleri

Aliyev, Ermenistan’la yürüttükleri barış görüşmelerine ilişkin, “Ermenistan, barış anlaşması için garantör ülkelerin bulunmasını talep ediyor. Biz ise buna ihtiyaç olmadığını savunuyoruz. Bu iki ülke arasında yapılacak bir anlaşma olacaktır. Burada herhangi bir garantöre gerek yoktur. Birileri yardımcı olmak isterse onu da reddetmeyiz. Ama bu yardım zorla olmamalıdır. Çünkü şu an bazıları müzakerelerin şu ülkede, bu ülkede ya da başka bir ülkede yapılması için çabalıyor. Bu biraz jeopolitik yarışa dönüşüyor. Bunu arzu etmem. Ermenistan ile Azerbaycan ilişkileri jeopolitik bir sorun olmamalıdır. Bu, iki ülke arasındaki bir sorundur ve bunu kendimiz halletmeliyiz. Anlaşabilirsek barış anlaşması imzalanacak. Anlaşamazsak ya müzakereler sürecek ya da müzakereler sona erecek. Her iki ihtimal de olabilir.” şeklinde değerlendirdi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx