Akşener, DEM’i hedef aldı: Öcalan’a özgürlük isteyenler, bana hapis istiyorlar, keşke bu konuda soruşturma açılsa

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın kendisine yönelik sözlerine ilişkin olarak, “Benim orada söylediğim şey öncelikle bizim gençlik dönemimizde keşke olmasaydı ama 1980 öncesinde 1970’li yıllarda solcular ülkücüler şeklinde gençler karşı karşıya geldi. Evet birbirimize bazı eylemler yaptık ama bu o kadar açık netti ki dolayısıyla mertçeydi ki aileler korkmazdık dedim. Ama bu PKK’ya bir terör örgütüdür diyemeyenler, her seferinde Meclis’e gelip ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ deyip kendi aralarında da alkışlayanlar elbette bunu çarpıtacaklar. Sonuç itibarıyla ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyenler, bebek katiline özgürlük’ isteyenler Meral Akşener’e hapis istiyorlar. Hoş gelişler ola Mustafa Kemal paşa. Keşke bu konuda bir soruşturma açılsa ve hepimiz işin nasıl olduğunu görsek” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimleri için başlattığı il gezilerine devam ediyor. Akşener, bu kapsamda bugün Ordu’yu ziyaret etti. İyi Parti Ordu İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın bulunduğu ziyarette açıklama yapan Akşener, şunları söyledi:

“Sayın Enver Yılmaz hem birlikte milletvekilliği yaptığım hem Ordu’nun evladı, dolayısıyla hem siyasetin il başkanlığından geliyor hem belediye başkanlığı görevini yürütmüş. Yasamayı, hukuku biliyor. Aynı zamanda da yerelde hizmet nasıl yapılır biliyor. Bir ortak özelliğimiz daha var. O Ordu’nun AK Parti kurucu il başkanı, ben de AK Parti’nin en başında kurucuları arasında yer alma noktasında bir insandım daha sonra bazı şeyler kafama yatmadığı için ayrıldım.

Ortak noktamız şu; biz ayrıldığımız andan itibaren, ben AK Parti iktidar olduktan sonra 4 yıl sonra aşağı yukarı eleştirmeye başladım. Çünkü eylemlerini gördük. Hiçbir zaman işi şahsileştirmedik. Buna karşılık Enver başkan ise ayrıldığı partiye, partinin mensuplarına tek bir incitici kelimesi olmayan bir insan…Sayın Erdoğan’ın her bir noktada hedef konulup, bir belediye seçiminde bile Sayın Erdoğan’ın yenileceğine, yenilmeyeceği gibi bir ikileme oturtulmaması için böyle bir kutuplaşmadan kaçınılması için sayın Enver Yılmaz’ın seçileceğine inanıyorum.”

“Sözlerim çarpıtılacak”

Bir basın mensubunun kendisinin ‘1980 öncesi cinayetler mertçeydi’ şeklindeki sözleriyle ilgili olarak dün DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın “Biraz hukuk etiği olan hakim ve savcıların bir an önce bu sözler üzerine soruşturma açıp bu insanı yargılaması gerektiğini düşünüyorduk” şeklindeki açıklamalarını sorması üzerine Akşener şunları söyledi:

Benim insanlara, kurumlara ayna tutmak gibi bir vazifem var. Benim orada söylediğim şey öncelikle bizim gençlik dönemimizde keşke olmasaydı ama 1980 öncesinde 1970’li yıllarda solcular ülkücüler şeklinde gençler karşı karşıya geldi. Evet birbirimize bazı eylemler yaptık ama bu o kadar açık netti ki dolayısıyla mertçeydi ki aileler korkmazdık dedim. Biz korkmazdık dedim. Çünkü orada abidik gubidik yoktu, eylem yanlış elbette, ama aileler korkmazdı. Bugün Sinan Ateş’i katledenlerin bulunmaması, Sinan Ateş’in kızının Banu Çiçek’in bu derece korkuyor olması, annesinin de öldürülebileceğinden, katledileceğinden korkuyor olmasının getirdiği başka bir iş var. Onu anlatmaya çalıştım. Ama bu PKK’ya bir terör örgütüdür diyemeyenler, her seferinde Meclis’e gelip ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ deyip kendi aralarında da alkışlayanlar elbette bunu çarpıtacaklar. Sonuç itibarıyla ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyenler, bebek katiline özgürlük’ isteyenler Meral Akşener’e hapis istiyorlar. Hoş gelişler ola Mustafa Kemal paşa. Keşke bu konuda bir soruşturma açılsa ve hepimiz işin nasıl olduğunu görsek.

“Bu arkadaşların tümü namerttir!”

“Bu arkadaşların tümü namert. Naz bebeği katledenler namerttir, Fethi Sekin’i katledenler, Eren Bülbül’ü katledenler, Yasin Börü’yü katledenler namerttir. Aynı zamanda Sinan Ateş’i katledenler de namerttir. Bunlar namertçe işlenen suikastlerdir. Dolayısıyla bu kişilerin içlerindeki kötülüğü ortaya döküyor olmaları milletimiz açısından iyi bir şeydir. Bu insanların, bu yapının karşısında Kürtleri maraba gibi gören bu yapının, Kürtleri de bunlar maraba görüyor, emrinde görüyor, bu yapının karşısında el pençe divan duranlara da bir sözüm var. Bu DEM’li kafalara değil Kürtlere yönelin. PKK’ya terörist diyemeyenlere yönelmek yerine, onlar Kürtlerin temsilcisi memsilcisi değildir, onların büyük bir çoğunluğu katillere alkış tutan insanlardan oluşur. Onlara yönelin ki Türkiye bu iki yumruk arasındaki orta oyundan kurtulsun.”

Ne olmuştu? 

Sinan Ateş suikastıyla ilgili konuşan İyi Parti lideri Meral Akşener, “Geçmişte siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacı” dedi.

Ankara’da, 30 Aralık 2022 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in kendisini ziyaret ettiğini anlatan Akşener, “Ben ısrarla her şeyi takip ederim ama siyasi malzeme haline getirmem. Ama bunu kendisi anlattığı için sizlerle paylaşmak isterim. Ayşe benim evladım gibi. Telefon açtı bana dedi ki, ‘Abla çocuklarla sana gelmek istiyoruz’. Ben de dedim ki, ‘Eve mi?’; ‘Her yere olabilir’ dedi. Dedim ki ‘Partiye olabilir mi çocuklar da eğlensin, işte herkes seviyor onları, kalabalık.’ ‘Olur’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Siyasi anlamda en ufak bir şey değil bu anlattığım” diyen Akşener, şunları söyledi:

“Küçük kızı elleri buz gibi, ayaklar buz gibi, burun buz gibi. Neden biliyor musunuz? Haykıra haykıra ağlayasım var. ‘Anne gözümün önünden ayrılma, ya seni de babam gibi vururlarsa…’ Nasıl biliyor musunuz, titriyor. Çünkü torbacılar öldürdü, katletti. Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için de hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacılar, torbacılar. Ve onların yarın ne yapacaklarını o çocuk bilmiyor. Koruma polisleri çocuğu aldılar, bütün telefon numaralarını verdiler. Bir çocuğa bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu çocukların ahının yerde kalmaması için bizi seçin.”

DEM’den yanıt 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yerel seçim çalışmaları için gittiği Sivas’ta Sinan Ateş cinayeti hakkında sarf ettiği, “Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi” sözlerine tepki gösterdi. Bakırhan, Akşener’in sözlerine ilişkin olarak “Cinayet ve katliam failleri, köy boşaltanlar suçlarını birer birer itiraf ediyor” derken Hatimoğulları da, “And olsun ki, katliamcılara karşı barışı bu ülkeye hâkim kılacağız” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN – Tuncer Bakırhan’dan “mertçe siyasi cinayet” açıklaması yapan Akşener’e: Yargılanmasını bekliyorduk

TIKLAYIN – DEM Parti’den Akşener’e “cinayet” yanıtı: Köy boşaltanlar suçlarını bir bir itiraf ediyor; katliamcılara karşı barışı hâkim kılacağız

VİDEO HABER – Sinan Ateş’in çocukları ile anısını anlatan Akşener: “Geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx