Zelenski: Global besin krizinin şiddetinin azaldığı hissediliyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Telegram hesabından paylaştığı manzaralı bildiride, bugün ülkesinin Lviv kentinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlenen üçlü görüşmeyi kıymetlendirdi.

Zelenski, bugün düzenlenen toplantılarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde imzalanan tahıl koridoru muahedesinin yararlarını görüştüklerini belirterek, “Sonuç ortada ve yalnızca Ukrayna için değil, birebir vakitte dünya için de. Zira global besin krizinin şiddetinin azaldığı hissediliyor” tabirlerini kullandı.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki ülke ortasında çeşitli alanlardaki iş birliği imkanlarını ele aldıklarına dikkat çekerek, “Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile pek çok mevzuda çok kapsamlı görüşmeler yaptık. Devletimizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği daima dayanak için kendisine minnettarım. Savunma, iktisat ve güç iş birliğini ele aldık” sözlerine yer verdi.

Zelenski, savaştan hasar gören Harkov kenti ve bölgesinde imar çalışmaları konusunda Türkiye’nin Ukrayna tarafına takviye vermesi konusunda bugün bir mutabakatın imzalandığını aktararak, Türkiye’ye teşekkür etti.

Zelenski ayrıyeten, Rusya’nın, Ukrayna’daki savaşta ele geçirdiği topraklarda yasa dışı olarak kelamda referandumları düzenlenmeye hazırlık yaptığını kaydederek, Erdoğan ve Guterres’i bu yasa dışı hareketlere reaksiyon göstermeye çağırdığını aktardı.

‘RUSYA, DONBAS’TA BÜYÜK GÜÇ HARCIYOR’

Zelenski, Rusya‘nın ülkesinde 24 Şubat’ta başlattığı savaşın sürdüğünü hatırlatarak, Donbas cephesinde ilerlemesi için Rusya’nın büyük güç harcamaya devam ettiğini, Rus ordusunun Donbas‘ta en az bir kilometreyi daha ele geçirmek için muazzam kaynaklar harcadığını vurguladı.

Zelenski, Rusya’ya karşı gerek cephede gerek diploması alanında gayret vermeye devam edeceklerini, kendilerine inandıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.