Yağlık ayçiçeği tarlaları yüzleri güldürdü

Yurt genelinde tesirli olan yağışlar hem uzun sürdü hem de tarlaları olumlu manada etkiledi. Yağışların tesirli olduğu Kırıkkale’de de yağlık ayçiçeklerde yüksek randıman bekleniyor. Karakeçili ilçesine bağlı Sulubük köyünde çiftçilik yapan Canbekdede Atay (56), devletten dayanak alarak 40 dönüm yere yağlık ayçiçeği ektiğini söyledi. Atay, ülkenin birçok yerinde tırtıl böceği istilası yaşanırken tarlalarında ise ziyanlı böceklerin olmadığını belirtti. Canbekdede Atay, bu yılki yağışlardan ötürü yüksek randıman beklediklerini belirterek, tarlalarında ziyanlı tırtıl böceğinin de görülmediğini söyledi.

“VERİM DÜZGÜN OLDUKTAN SONRA FİYAT ÖNEMLİ”

Devletten takviye aldığını söz eden Atay, “Devletimizin katkısıyla verdiği tohumla ayçiçeği önerdiler bize. Bizde ekimi yaptık şükürler olsun bu senede uygun gitti. Emeğimizin karşılığını alacağız İnşallah. 40 dönüm yere ektik. Komşularımıza da önerdik onlarda ekti. Yağmurda âlâ şükürler olsun dönümüne 200 kilo bekliyoruz. Artık fiyat alımı nasıl olur bilemeyiz ancak randıman yeterli olduktan sonra fiyat değerli değil. Bizim için randıman kıymetli. Memleketimizin kalkınması için üretim koşul. Yağ krizi olduktan sonra Tarım İlçe Müdürümüz Orhan Güvenç ile birlikte otururken ‘ben size tohum vereyim’ dedi. Bizde tarlayı hazırladık o vakte kadar da tohum geldi. Yardımcı oldu bizde ektik” dedi.

“HİÇ İLAÇLAMAYA DA GEREK KALMADI”

Ayçiçekte ziyanlı tırtıl böceğinin de olmadığını anlatan Atay, “Son vakitlerde basında gördüğümüz ve duyduğumuza nazaran bir tırtıl üremesi çıktı. Şükürler olsun bizim Ayçiçek de tırtıl falan yok. Hiç ilaçlamaya da gerek kalmadı. Hoş çok şükür yaprakları da hoş. Olmadığı da bizim için daha âlâ zira arılar falanda ilaçlarsak ölecekti. Yazıktır onlarda sebeplensin. Ülkemizin kalkınması için de biz çiftçiler olarak üretmeye devam edeceğiz inşallah” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.