Vasıfsız personellerin vasıflı işlerde çalıştırılması yargıya taşındı

Kahramanmaraş Çağlayancerit Devlet Hastanesi’ne taşeron firma üzerinden paklık işçisi olarak 2017’de işe giren Abdulkadir Yavuz’un (32) bir müddet sonra mutemetlik, MHRS ünite sorumlusu, eczane depo ünite sorumlusu olarak çalıştırıldığı ileri sürüldü.

2019’da işe giren Osman İğde (32) ise, birebir hastaneye paklık vazifelisi olarak işe girdikten sonra, hastanede teknik servis ve satın alma ünitelerinde çalıştırıldı.

İğde ve Yavuz, vasıflı işlerde çalıştırılmalarına karşın paklık işçisi maaşı aldı.

Yeniden paklık çalışanı oldular

TİS kontratı 29/4’üncü unsurundaki, “Vasıfsız bir emekçi 1 yıl ve daha fazla müddet ile vasıflı bir işte çalıştırılırsa tekrar vasıfsız bir işe döndürülemez” hususu yeterince haklarını aramak için hastane idaresine başvuran İğde ve Yavuz’un talepleri, idare tarafından geri çevrildi.

İğde ve Yavuz, tekrardan paklık çalışanı olarak çalıştırdı.

İHA’nın haberine nazaran; 2 personel, Adana’da Avukat Ahmet Faruk Kurtoğlu’na başvurdu. Kurtoğlu ise gerekli evrakları hazırlayarak geçen sene Aralık ayında Kahramanmaraş 1.ve 4. iş mahkemelerinde dava açtı.

Davayı reddeden hakim, FETÖ’den ihraç edildi

Abdulkadir Yavuz’un Kahramanmaraş 1. İş Mahkemesi’ne açılan davası kabul edilirken Osman İğde’nin Kahramanmaraş 4. İş Mahkemesi’ne açılan davası ‘görev yönünden’ reddedildi. Lakin davanın reddinden kısa bir mühlet sonra Kahramanmaraş 4. İş Mahkemesi Hakimi İ.Ç., FETÖ’den ihraç edildi.

Avukat Kurtoğlu ise bunun üzerine davayı temyize taşıdı. Abdulkadir Yavuz’un Kahramanmaraş 1. İş Mahkemesi’ne açılan davasına geçen hafta uzman lehte rapor gönderdi.

Gönderilen raporda, ‘TİS 29/4’üncü hususunda vasıfsız bir personel 1 yıl ve daha fazla mühlet ile vasıflı bir işte çalıştırılırsa tekrar vasıfsız bir işe döndürülemez’ tabirleri kullanıldı. 26 Eylül Pazartesi günü görülecek Abdulkadir Yavuz’un duruşması öncesi gelen eksper raporu ise tarafları umutlandırdı.

“Davamız emsal teşkil edeceği için kararı bekliyoruz”

Avukat Ahmet Faruk Kurtoğlu, “Bu arkadaşlarımız vasıfsız emekçi olarak işe alınıyor. Lakin daha sonra paklık yapmayıp hastanelerde vasıflı işlerde çalıştırıldılar. Lakin hakları ve maaşları birinci sefer işe girmiş üzere paklık personelleri olarak devam ettirildi. Biz de bunu yargıya taşıdık. Şu anda eksper raporu lehimize geldi. Süren davamız emsal teşkil edeceği için kararı bekliyoruz.” diye konuştu.

“Hastanelerde çalışan çalışanları ilgilendiren bir davadır”

Tüm Türkiye’deki hastanelerde çalışan personeller için emsal bir karar çıkacağını umduklarını aktaran Kurtoğlu, daha sonra şunları söyledi:

“Müvekkillerimizden birisi mutemetlik, eczane depo ünite sorumlusu, MHRS ünite sorumlusu olarak başkası ise teknik servis elemanı ismi altında vasıflı işlerde çalıştırıldı. Davadan sonra hastane idaresi tekrardan bu emekçileri paklık emekçilerinde çalıştırmaya başladılar. 26 Eylül’de duruşmamız var. Kararı bekliyoruz. Tüm Türkiye’deki hastanelerde çalışan personelleri ilgilendiren bir davadır. Bu biçim davalara sendikaların da dahil olmasını istiyoruz. Mahkeme kararı sonrası da Sıhhat Bakanlığı’nın bir düzenleme yapmasını bekliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.