Türkiye-Yunanistan tansiyonu: Erdoğan’ın atılımına Miçotakis’ten karşılık

Diyalog yerin oluşmasından sonra Yunan tarafının atılımlarıyla Türkiye-Yunanistan çizgisinde tansiyon yine arttı. Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye’yi gaye alması ve F-16 tedarikinin engellenmesi için lobi çalışması yürütmesi; Ankara’yı kızdırdı.

Daha sonra iki ülke başşehirleri ortasında tansiyon; karşılıklı açıklamalarla tepeye çıktı.

CNN GREECE: MİÇOTAKİS’İN ERDOĞAN’A KARŞI ARADIĞI KARŞI İNTİKAM PLANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO’da Yunanistan belgesini masaya koyacağı ve Adaların gayri resmi halde silahlandırıldığı bahislerini, önderlere açacak olması Atina’yı endişendirdi. Harekete geçen Atina idaresi, Ankara’ya karşı NATO Doruğu’nda atacağı adımları belirledi.

CNN International’in Yunan edisyonundan George Papaconstantinou ismiyle yayımlanan bir haberde, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in; NATO Başkanlar Doruğu’nda Türkiye aleyhine çalışma yürüteceği söz edildi.

“Miçotakis, Brüksel ve Madrid’de Türkiye’nin saldırganlığını masaya yatıracak” ifadesinin devamında “Yunanistan’ın güvenliği ile Avrupa ve Avrupa-Atlantik seviyesindeki istikrar için pusuda bekleyen tehlikeleri teşhir edecek” denildi.

“ABD VE ALMANYA DEVREDE” İDDİASI

Yunan Kathimerini gazetesinden yer alan bir haberde ise; Ankara-Atina sınırındaki krizin tahlili için ABD ve Almanya’nın devreye girdiği sav edildi.

Kathimerini’ye konuşan Atina hükümetine yakın kaynaklar, ABD’nin Yunanistan-Türkiye alakalarının düzelmesi için gayret sarf ettiğini, Almanya’yla da daima istişare halinde olduklarını vurguladı.

NATO Başkanlar Doruğu, 28-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenecek.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.