Türkiye altın çağını yaşıyor! TOGG’a da modül üretiyor

İlkokul yıllarında babasının karoseri atölyesinde çıraklık yapan Ali İhsan Yeşilova, lise eğitiminin akabinde Ticari İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da Zeki Can’ın sahibi olduğu küçük bir alüminyum satış mağazasında çalıştı.

Yaşı ilerleyen Zeki Can’ın iş yerini devretmeye karar vermesiyle tüm varlığını işine yatıran Yeşilova, 1975 yılından beri alüminyum kesimindeki varlığını sürdürüyor.

Daha sonraki yıllarda yatırımlarına devam eden Yeşilova, holding bünyesindeki 8 şirketiyle alüminyum alanındaki çalışmalarını otomotiv, raylı sistemler, mobilya, makine, döküm, inşaat üzere kesimlerde devam ettiriyor.

Holding bünyesindeki şirketlerde, sanayi, inşaat ve mobilya bölümünün gereksinim duyduğu her türlü alüminyum profil, levha, aksesuar ve kompozit paneli, otomotiv kesiminde alüminyumdan üretilen araç çerçeveleri, port bagajlar, bagaj ve havalandırma kapakları, darbe emicileri, sunrooflar, yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon döküm kesimler, raylı sistemlerde ise tren tavanları, bagaj rafları ve dorse kapakları üretiliyor.

“ALÜMİNYUM SANAYİSİ TÜRKİYE’DE ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Aile şirketinin ikinci nesil temsilcisi ve Yeşilova Holding İcra Şurası Lideri Ahmet Yalçın Yeşilova, AA muhabirine, Bursa merkezli holdingin, alüminyum konusunda faaliyet gösterdiğini söyledi.

Alüminyumu “yüzyılın metali” olarak tanım eden Yeşilova, eşsiz özellikleri bulunan, çevreci, dünyanın en çok bulunan metali olan alüminyumun üstün nitelikleri sayesinde sanayide her geçen gün daha fazla bir kullanım alanına sahip olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin alüminyum konusunda epeyce düzgün konumlandığını ve kapasitesinin çok yüksek olduğunu anlatan Yeşilova, şöyle devam etti:

“Türkiye bilhassa Avrupa pazarına yönelik kıymetli bir tedarikçi ülke pozisyonunda. Geçtiğimiz 1,5 yıl içinde Türkiye alüminyum sanayisi çok bedelli bir devir yaşadı. Avrupa’nın Çin’den ithal ettiği alüminyum materyallere getirmiş olduğu vergilendirmeler sonrasında Türkiye çok rekabetçi bir alan buldu kendine ve alüminyum sanayisi Türkiye’de altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Bir bilgi vermek gerekirse de geçtiğimiz yılın birinci çeyreğine nazaran 2022’nin birinci çeyreğinde miktarsal olarak yüzde 34’lük bir artış yaşandı. Zati yıllar uzunluğu Türkiye’nin alüminyum ihracatı artmaktaydı lakin bilhassa 2 yıldır çok önemli manada ivmelendiğini ve pazar hissemizi genişlettiğimizi söyleyebilirim.”

Firma olarak kesimde yaşanan fırsatları düzgün değerlendirdiklerini lisana getiren Yeşilova, şunları aktardı:

“Sektörün ortalama büyümesinin 2 katı kadar bir büyüme kaydettik. Firmalarımız bu dalda özel konumlandı. Önemli manada katma pahalı ve nitelikli eserler üretme tarafında yetkinliklerimizi geliştirdik. Özel teknolojiler kullanarak pek çok firmanın üretemeyeceği özel nitelikteki eserleri üretme istikametinde uzmanlaştık. Şu an prestijiyle Türkiye’de otomotiv ve raylı sistemler alanına odaklandık, bu alanlarda şirketleştik. Bu alanlarda en başından en sonuna kadar kendi tesislerinde üretim yapan yegane işletme olduğumuzu söyleyebilirim.”

“TOGG’A İKİ KESİMDE TEDARİKÇİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Elektrikli araçlarda bataryayı taşıyan, ısı iletkenliği yüksek, direnci çok kuvvetli, sert alaşımlı, alüminyum kesimlere gereksinim duyulduğunu anlatan Yeşilova, şu bilgileri verdi:

“Biz de bu eseri Türkiye’de birinci üreten firmalardan bir tanesi olmayı başardık. Yalnızca bununla sonlu değil. Alüminyumdan ya çelikten alüminyuma çevirdiğimiz eserlerimizde yüzde 40-50 ortasında hafifletmelere sebebiyet veriyoruz. Elektrikli araçlardaki en temel kriter menzil. Bu sebeple aracın hafif olması çok değerli. O manada motoru taşıyan, aracın titreşim öğelerinin emilimini sağlayan çok sayıda ve çok çeşitli eserleri üretiyoruz. Kendi alanımızda alüminyumdan yapılmış pek çok otomotiv kesimini Türkiye’de üreten birinci firma olma gururunu yaşıyoruz. Ayrıyeten TOGG’a iki farklı alüminyum modülde tedarikçi olmanın gururunu yaşıyoruz. İkisi de çok bedelli kesimler. Bir tanesi araçların üzerindeki kayak koyma yerleri olan port bagaj dediğimiz görsel kesimler. Onların üretimini biz yapıyor olacağız. İkincisi de TOGG’un bataryasının ömrünü uzatmak için ısıyı transfer etmek üzere yerleştirilen alüminyum plakaları ve profilleri yani soğutucu elemanları biz üreteceğiz. Şu anda da tesislerimizde bunların hazırlığı yapılmaktadır. TOGG’un proje ortağı olmanın gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz.”

YENİ YATIRIMLARLA 400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Son yıllarda hem yüksek basınçlı döküm hem otomotiv hem de raylı sistemler alanında pek çok yatırımı hayata geçirdiklerine değinen Yeşilova, son üç yılda üç tane yeni fabrika binası yatırımı yaptıklarını söyledi.

Yeşilova, radikal büyüme gayelerinin olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki periyot devreye girecek büyük otomotiv ve raylı sistemler projelerimizde katma pahalı eser porsiyonumuzu önemli manada artırıyor olacağız. Halihazırda önümüzdeki iki yıllık yatırımlarımız şu anda kontratları imzalanmış, makinelerin üretimleri yapılıp tesislerimizde kurulumları yapılmak üzere planları tamamlanmış çalışmalar. Önümüzdeki iki sene içinde yüzde 60’a yakın büyümeyi hedefliyoruz. İstihdam bizim için çok bedelli. 2017 yılında 750 civarında olan çalışan sayımız bugün 1600 şahıstan oluşmaktadır. Yaklaşık 400’e yakın ofis çalışanımızla çok büyük ve güçlü bir grup haline geldik. Şükürler olsun. Planlanmış yatırımları hayata geçirerek 2 bin bireye gerçek seyahatimizi sürdüreceğiz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.