Tüm dünya Türkiye’deki o bölüme gözünü dikti!

2022’nin birinci yarıyılında Türk oyun teşebbüslerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı. Böylece, Türk oyun dalı Avrupa’da en çok yatırım alan ülke oldu.

Bloomberght’de yer alan habere nazaran, 2022 birinci yarıyılında oyun dalına yapılan yatırımlar 333 milyon dolara ulaştı. 2021 yılı genelinde oyun kesimi, 266 milyon dolar yatırım almıştı. Münasebetiyle kesim bu yılın birinci 6 ayında geçtiğimiz yılın toplamını geçerek büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Bu yılın birinci 6 ayında aldığı 333 milyon dolar yatırım fiyatı, Türk oyun dalını birebir vakitte, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke yaptı. Türkiye’nin akabinde 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada, Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Oyun dalında en yüksek yatırımı alan teşebbüsler sırasıyla, 255 milyon dolar ile Dream Games, 55 milyon dolar ile Spyke Games ve 10 milyon dolar ile metaverse oyunu Angelic oldu.

TÜRKİYE’DE OYUN DALI BU YILI EN AZ 500 MİLYON DOLAR YATIRIMLA KAPATACAK

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İrtibat Yöneticisi Rıfat Tellioğlu, blockchain ve metaverse teşebbüslerine yapılan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki periyotlarda daha fazla yatırım göreceklerini söyledi. Rifat Tellioğlu “Bu yılın birinci yarısında oyun bölümüne yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım ölçüsü, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun dalının yıl sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıyeten birinci yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse teşebbüslerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki devirlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz” açıklamasını yaptı.

GLOBAL OYUN PAZARINA YAPILAN YATIRIMIN MEBLAĞI 200 MİLYAR DOLAR

Türk oyun pazarının, sektörel pazar büyüklüğü ise geçen yıl 1,2 milyar dolara yükselmiş, oyuncu sayısı ise 42 milyon olmuştu. Pandemide yüksek ivme kazanan oyun kesiminin geçen yıl, küresel pazar büyüklüğü ise 176 milyar dolara ulaşmıştı. Bunun 90 milyar doları taşınabilir oyunlardan geliyor. Küresel pazar büyüklüğünün bu yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.