TBMM Lideri Şentop’tan ‘Malazgirt Zaferi’ ve ‘Büyük Taarruz’ bildirisi

TBMM Başkanı Şentop, Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü ve Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümü nedeniyle ileti yayımladı. Şentop, iletisinde, “26 Ağustos 1071 Cuma günü batıda ve doğuda minberlerde kahraman cetlerimiz için yapılan dualar bugün de duamızdır. Birebir ruh ve inançla vatan topraklarımızın ve aziz milletimizin istikbalinin parlak ve müreffeh olması bütün uğraşımız ve niyazımızdır.

Tarihin akışını değiştiren bu kutlu günde, sadık ve samimi imanlarıyla Malazgirt Zaferi’nin büyük kumandanı Büyük Selçuklu Hükümdarı Ebü’l-feth Sultan Alparslan ve yiğit askerlerini rahmetle yad ediyorum. Anadolu’nun ve Rumeli’nin kapılarını milletimize açan ve zulme kapatan, geri dönmeyi asla düşünmeyen o kahramanlar için hezimet mümkün değildi. Ya bizlere ebedi bir vatan kazanacak, ya da şehit olacaklardı. Dehaları, ileri savaş taktikleri ve ‘Nice az birlik vardır ki, Allah’ın müsaadesiyle sayıca çok birliği yenmişlerdir’ inancıyla, ruhlarındaki kuvvetli öz itimat ve kumandanlarına itimat ile zaferden emindiler” dedi.

‘SONSUZ İNANÇLA VERİLEN GAYRETİN ZAFERİ’

Büyük Taarruz’un başlangıcının 100’üncü yılı olduğunu da hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos 1922’de sabaha karşı Kocatepe’den verdiği buyrukla başlayan Büyük Taarruz ve 30 Ağustos’ta ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ zaferle sonuçlandı. Yüzyıllar sonra her iki zaferimizin, ‘vatan ve iman’ bildirisini yüreklerimizde taşıyoruz. 1071’de sarsılmaz imanlarıyla ebedi bir vatan için canlarını ortaya koyan ecdadın yolunda, 1922’de birebir ülkü uğrunda kenetlenmiş, vatanlarını kurtarmak için şehadete koşan kahramanlar vardı. 1000 yıl evvel Malazgirt’te Ahlat’ta mayalanan irfan, hikmet ve kardeşlikle, 100 yıl evvel istiklal ve istikbal gayretimiz verilmiştir.

15 Temmuz 2016’da bağımsızlığımıza uzanan hain ellere karşı birleşen yüreklerimiz, yükselen seslerimiz de tıpkı ruhun tecellisidir. Tarihimizin bu büyük destanları, sadece vatan topraklarımız için yapılmış birer savaş değil, binlerce yıl ötesine, jenerasyonumuz, medeniyetimiz ve geleceğimiz için sonsuz bir inançla verilen uğraşın zaferidir. Bugün çocuklarımızla, gençlerimizle, milletimiz bu şuurun idrakinde heyecanla, azimle inanıyoruz ve çalışıyoruz. Eşsiz ulu tarihimizi anlayabilmek için tekrar tekrar okumak ufkumuzu genişletirken, bu okuma birebir vakitte geleceğe dair amaçlarımıza ve kararlarımıza taraf veriyor. Aydınlık istikbalimiz yolunda, yüreklerimizdeki inanç, azim ve heyecanımızla, birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğrunda ömürlerini adayan aziz şehitlerimize ve ecdadımıza minnetle, rahmetle.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.