Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan: Arap NATO’su diye bir şey yok

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, “Arap NATO”su diye bir şey olmadığını ve Cidde’deki tepede İran’a karşı İsrail’le bir savunma ittifakı kurulması konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Bin Ferhan, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri, Mısır, Ürdün ve Irak’ın yanı sıra ABD Lideri Joe Biden’ın iştirakiyle Suudi Arabistan’da düzenlenen Cidde Güvenlik ve Kalkınma Doruğu’nun akabinde basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan merkezli El-İhbariyye kanalında yayımlanan açıklamaya nazaran Bin Ferhan, dorukta İsrail’le askeri ya da teknik iş birliği konusunun gündeme gelmediğini belirtti.

Arap NATO’suyla ilgili soruya Bin Ferhan, “Arap NATO’su diye bir şey yok, tepede de bu türlü bir şey konuşulmadı. Körfez ülkeleriyle İsrail ortasında İran aykırısı bir savunma ittifakı kurulması konusu gündeme gelmedi.” dedi.

Bin Ferhan, Suudi Arabistan’ın hava alanını İsrail’e açma kararıyla ilgili olarak ise “Bu, İsrail’le diplomatik bağ kurulduğu ya da diğer bir adım atıldığı manasına gelmez.” diye konuştu.

Irak’ın konut sahipliğinde 2021’den bu yana düzenlenen Suudi Arabistan-İran müzakerelerine de değinen Bin Ferhan, “Görüşmeler olumlu ancak şimdi istenen sonuç alınamadı. İlerleyen vakitlerde olumlu gelişmeler olacağını umut ediyoruz ve uzlaşı arayışımıza devam ediyoruz. Komşu İran’ın da bu ruha sahip olmasını temenni ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi 15 Temmuz’da, ülkenin hava alanının İsrail’i de kapsayacak formda tüm sivil uçuşlara açıldığını duyurmuştu.

Uzunca bir müddettir dillendirilen Orta Doğu’da NATO gibisi askeri bir ittifak kurma fikri, son olarak Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah tarafından 24 Haziran’da Amerikan CNBC kanalına yaptığı açıklamada gündeme getirilmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.