Sri Lanka’da akaryakıt arbedesine polisten sert müdahale

Sri Lanka tarihin en büyük ekonomik kriziyle uğraşırken, ülkede besin, yemek ve ilaç kahrı yaşanıyor. Akaryakıt stoklarının süratle tükendiği Sri Lanka’da vatandaşlar akaryakıt alabilmek için akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Kolombo’nun kuzeyindeki Visuvamadu’da bulunan akaryakıt istasyonunda yakıtın tükenmesinin akabinde şoförler hükümeti protesto etmeye başlayarak polise saldırdı. Polise taş atarak saldıran şoförlere Sri Lanka polisi ise ateş açarak karşılık verdi.

Sri Lanka Ordusu Sözcüsü Nilantha Premaratne olayların akabinde yaptığı açıklamada, “20 ila 30 kişilik bir küme polise taş yağdırdı ve bir ordu aracına ziyan verdi. 4 sivil ve 3 asker yaralandı. Polis, ülkede berbatlaşan ekonomik krizle ilişkili olan huzursuzluğu bastırmak için birinci kere gerçek mermi kullanmak durumunda kaldı” dedi.

Sri Lanka Güç Bakanı Kanchana Wijesekera geçtiğimiz Cuma günü “Ülkede 21 Haziran’a kadar yakıtımız kaldı. Yakıt tedariki için Rusya dahil birçok ülkeye ulaştık” açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.