Sıhhat Bakanı Koca açıkladı: Asistan tabipler ayda en fazla 8 nöbet tutacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yeni periyotta asistan arkadaşlarımıza müspet ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, asistan doktorlara ayda en fazla 8 nöbet verilmesine ait yeni yönetmeliğin haftaya yayımlanacağını bildirdi.

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle dün ATO Congresium’da düzenlenen AKP 21. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda, asistan doktorların nöbet mühletleri ve intern hekimlerin ödemelerine ait açıklamalarda bulundu.

Kuruluş yıl dönümü programına katılan bir kişinin, asistan tabiplerin nöbetlerinin fazla olduğunu belirtmesi ve “Gençlerimizi evlendiremiyoruz.” demesi üzerine Koca, “Sistemin yükünü çeken asistan arkadaşlarımız. Yeni periyotta asistan arkadaşlarımıza olumlu ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor.” tabirini kullandı.

Asistanların taban fiyatlarında de düzenleme yapıldığını, ek ödeme yönetmeliğiyle katsayılarında artışa gidildiğini ve mesai sonrası çalışmalarının önünün açıldığını hatırlatan Koca, şöyle konuştu:

*Önümüzdeki devirde, asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte 8’i aşmayacak.

*Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Biz nöbet sonraki 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz.

*Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir seviyeleri artarak bundan bu türlü rahatlıkla evlenebilecek.

Bakan Koca, intern hekimlere yapılan ödemenin taban fiyat seviyesine çıkarılacağını da anımsatarak, şunları kaydetti:

*İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın muştusu olmuştu kabine sonrası ve bundan bu türlü intern yani son sınıflarında taban fiyat kadar bir fiyat muştusu olmuştu.

*Bununla ilgili de bakıyorum bilhassa intern arkadaşlarımız ‘niye hala bu bize ödenmiyor’ diyor.

*Bildiğiniz üzere bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu fiyatın değişikliği kanunla mümkün.

*Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken devirde devreye girecek. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.