Sarallar Çetesi kimdir? Sarallar Çetesi kaç kişi? Sarallar operasyonunda tutuklanan isimler…

İstanbul merkezli olmak üzere 13 vilayette Sarallar Çetesi’ne yönelik operasyonda çok sayıda ünlü gözaltına alındı. Necati Şaşmaz, Erkan Petekkaya, çok sayıda ünlü oyuncu ve ünlü iş beşerinin emniyete çağrılması üzerine, toplumsal medyada Sarallar Çetesi araştırılmaya başlandı. İşte, Sarallar Çetesi ile ilgili tüm ayrıntılar… 

Sarallar Çetesi, İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren organize kabahat örgütüdür. Bu örgütün kökeni, Trabzon’un Of ilçesine bağlı bir Sarıalioğlu ailesine dayanmaktadır. Çete üyeleri de bu aile bireylerinden ve destekleyenlerden oluşmaktadır. 

SARALLAR ÇETESİ BAŞKANI KİMDİR?

Sarallar Çetesi önderi, Burhanettin Saral’dır. Yönetici takımında, Ümit Saral, Yakup Kerem Saral, İlyas Saral, Barış Saral, Zafer Saral ve Alaattin Saral bulunmaktadır. 

SARALLAR ÇETESİ KAÇ KİŞİ? 

2021’de Emniyet’ten alınan bilgiye nazaran, bu organize cürüm örgütü, 2 önderin çatısı altında 347 üyeden oluşmaktadır. Bu 347 çete üyesinin silahlı olduğu bilinmektedir. 

Ayrıca, savcılık iddianamesine nazaran, bu çeteye takviye veren 35-40 bin kişi vardır. 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 2. ORGANİZE HATA ÖRGÜTÜ!

Edinilen bilgiye nazaran, Sarallar Çetesi, Türkiye’nin en büyük ikinci hata örgütüdür. Yaklaşık 40 bine yakın destekçisi olan bu çeteden daha büyük cürüm örgütü (Türkiye’nin en büyük kabahat örgütü) ise Alaettin Çakıcı’nın çetesidir. 

SARALLAR ÇETESİ TARİHİ

Sarallar Çetesi, 1990’lı yıllarda oluşmaya başladı. 1995’e hakikat, Hüseyin Ağa lakabı ile tanınan Hüseyin Saral’ın liderliğinde faaliyet göstermeye başladı.

Çeşitli cürümlerden hakkında tutuklama kararı olan Hüseyin Saral’ın yurtdışına kaçtığı bilinmektedir. Romanya’da olduğu tespit edildikten sonra Romanya Hükümeti tarafından Türkiye’ye teslim edildi. 2001’de tutuklanan Hüseyin Saral, birkaç yıl sonra, Saral çetesinden öteki birisinin cürümleri üstlenmesi üzerine özgür bırakıldı. Hür bırakılma tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, 2001-2004 ortasında olduğu iddia edilmektedir. 

Sarallar Çetesi, 2044’te Sedat Şahin’in liderlik ettiği Şahinler Mafyası ile çatışma yaşadı. Yıllarca devam edecek ve çok sayıda mevtin yaşanacağı bu çatışmada olayın faili Hüseyin Saral olarak gösterildi. Bunun üzerine Hüseyin Saral yurtdışına kaçtı. Bu sefer de İtalya’da yakalanıp Türkiye’ye teslim edildi. Kasım 2004’te mahpusa giren Hüseyin Saral, 3 ay sonra hür bırakıldı. Özgür kaldıktan 5 gün sonra bir otoparkta çapraz ateşe tutuldu. Olay yerinde hayatını kaybetti. 

İlk başkan Hüseyin Saral’ın akabinde, yerine Yakup Kerem Saral ve Ümit Saral örgütün başına geçti. Sonraki yıllarda da yeniden aile içindeki üyeler liderlik yaptı. 

SARALLAR OPERYONUNDA TUTUKLANAN İSİMLER

2022’de İstanbul merkezli 13 vilayette Sarallar Çetesi’ne yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda ünlü isim de emniyete çağrıldı. İşte o isimler:

  • Aylin Coşkun

  • Necati Şaşmaz

  • Erkan Petekkaya

  • Sinan Engin

  • Erdal Acar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.