Resmi Gazete’de yayımlandı: İlaç fiyatlarına büyük artırım

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bulunan Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’a nazaran ilaçlara artırım geldi.

Madde 2’ye eklenen süreksiz bir unsur ile, beşeri tıbbi eserlerine fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cincinden bir Euro bedelinin, 2022 Temmuz’da yüzde 25 artırıldığı belirtildi.

TÜM İLAÇLARA YÜZDE 25 ZAM

Sözcü’ye konuşan İstanbul Eczacı Odası Lideri Pınar Özcan, bu kararın, bugünden itibaren tüm ilaçların yüzde 25 zamlanması manasına geldiğini anlattı.

Her 5 ilaçtan birinin bulunamaması nedeniyle tedavilerde önemli ilaç yokluğu sorunu yaşanıyordu. Özcan, bu artırım kararının ilaç yokluğu sıkıntısını bir nebze de olsa rahatlatacağını belirtti.

ECZACILARIN KÂR ORANLARI ARTIRILDI

İlgili karar ile eczacı karlarında da artışa gidildi. Özcan, bunun bu artışın ilaç fiyatlarından bağımsız, teknik bir alt hesaplama olduğu bilgisini verdi.

Buna nazaran ilaçların depocuya satış fiyatının 100 TL’ye kadar olan kısmı için eczacı kârı yüzde 25’ten yüzde 28’e, 100-200 TL ortasında olan kısmı için yüzde 16’dan yüzde 18’e ve 200 TL üstünde kalan kısmı için yüzde 12’den yüzde 13’e çıkarıldı.

İlaçlarda depocuların kâr oranları ise değişmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.