Özel bireylerin çalıştığı ‘Gökkuşağı Kafe’ 11 yaşında

CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin, engelli bireylerin topluma dahil olması, kendilerini geliştirmeleri ve özgüvenlerini kazanmaları ismine hayata geçirdiği ‘Gökkuşağı Kafe’ 11 yaşına girdi.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Lideri Ahmet Ataç, Gökkuşağı Kafe projesinin 11’inci kuruluş yılını kutlarken, “Özel gençlerimizin içinde olduğu her iş tabiatıyla hoş oluyor. 11 yaşına giren Gökkuşağı Kafe projemizin özünde de sevgi var” dedi.

ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER SERVİS YAPIYOR

Özel bireylerin toplumla bütünleşmesinin amaçlandığı Gökkuşağı Kafe projesi de 11 yılı geride bıraktı. Birincisi 13 Temmuz 2011 tarihinde faaliyete açılan Gökkuşağı Kafe, 2 farklı merkezde zihinsel yetersizliği bulunan bireyleri toplumla bütünleştirirken bireylerin de özgüven kazanmasını sağlıyor.

Zihinsel engelli bireylerin servis yaptığı bir alan olarak hizmet veren Gökkuşağı Kafeler ile bireylerin gelişiminin takip edilebileceği akademik çalışmalara taban hazırlanıyor. Proje ile bireylerin ailelerinin yaşadığı zorlukların azaltılması noktasında da yarar sağlanıyor.

Engelli bireyler ayrıyeten fotoğraf çekiminden ebruya, halk oyunundan Latin danslarına kadar eğlenceli aktivitelerde bulunma imkanı yakalıyor. Belli aralıklar ile belediyenin çeşitli kültürel ve toplumsal faaliyetlerine de katılan bireyler, her geçen gün kent hayatında daha faal bireylere dönüşüyor.

“İŞ AHLAKLARI ÖRNEK OLACAK SEVİYEDE”

Proje hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Tepebaşı Belediye Lideri Ahmet Ataç da Gökkuşağı Kafe sayesinde özel bireylerin birçok avantaj sağladığını ve kendilerini geliştirdiğini vurguladı. Proje ile bugüne kadar yaklaşık 20 öğrencinin istihdam edildiğini söz eden Lider Ataç şunları söyledi:

“Gökkuşağı Kafe projesine başladıktan sonra çok büyük ara katettik. Öğrencilerimiz aldıkları eğitimlerin akabinde sigortalı ve maaşlı olarak çalışabiliyorlar. Ortalarından KPSS’yi kazanarak devlet memuru olanlar var, bunun örneği Türkiye’de çok az.

Gençlerimiz, ‘çalışamazlar’ denilen bir ortamda, onlara misyon verdiğinizde son derece yeterli yaptıklarını ispatladılar. Çalışırlarken ise dikkatleri üst seviyede, iş ahlakları örnek olacak düzeyde. İşlerini son derece âlâ yapıyorlar. Gökkuşağı Kafe birçok belediyeye de âlâ örnek oldu.

Bugün farklı belediyeler de bu projeyi çeşitli isimler ile hayata geçiriyor. Vatandaşlarımız da gençlerimizin nasıl hizmet ettiklerini görüyor ve buranın elçisi üzere gittikleri yerlerde anlatıyor. Bugüne kadar projemiz kapsamında yaklaşık 20 öğrencimiz istihdam edildi.

Aldığımız mükafatlar de bu projenin manası açısından çok değerliydi. Gençlerimizi ne kadar sevsek, emek versek az. Onları hayata kazandırmaktan, gerilerinde olmaktan ötürü çok mutluyum” sözlerini kullandı.

Gökkuşağı Kafe, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi ve Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi olmak üzere iki farklı noktada hizmet veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.