ODTÜ’de mezuniyet merasimi iptal edilmişti: Öğrencilere tam takviye

ODTÜ Rektörlüğü, 7 Temmuz’da öğrencilere gönderdiği mesajla mezuniyet merasimini Devrim’de yapmama kararı alındığını bildirdi. Mesajda, ismi dahi kullanılmayan Devrim’in “protesto alanına çevrileceği tarafında bilgi alındığı” argüman edilirken, mezuniyet merasimlerinin her kısmın kendisi tarafından kısım binasının önünde organize edileceği kaydedildi.

Karara reaksiyon gösteren öğrenciler ise 30 Temmuz’da rektörlük önünde hareket, adım atılmaması durumunda da merasimin 6 Ağustos’ta öğrenciler tarafından Devrim’de yapılması tarafında karar aldı. Öğrencilerin bu isteğine ODTÜ’deki tüm kısımlardan dayanak geldi. ODTÜ’de bulunan 38 kısmın tamamı, mezuniyetin Devrim’de gerçekleştirilmesi tarafında davet yaptı. Böylelikle, rektörlük, kararında yalnız kalmış oldu.

‘MEYDAN OKUMA’

Cumhuriyet’e konuşan ODTÜ Atatürkçü Niyet Topluluğu (ADT) Lideri Mustafa Alp Yıllar, “Her esaslı ve saygın okulun aşikâr gelenekleri var. İhtilal Stadyumu’nda gerçekleşen mezuniyet merasimi ve bu merasimde öğrencilerin taşıdığı pankartlar da ODTÜ’nün en esaslı geleneklerinden biri” dedi.

“Türkiye’nin geneline hâkim olan baskı rejiminin bir benzerinin ODTÜ’de uygulanmaya, esaslı geleneklerin ardı boş ve uydurma mazeretlerle silinmeye çalışıldığını” söyleyen Yıllar, “Tüm bileşenlerin Devrim’de mezuniyeti desteklediği noktada kayyum rektörün hâlâ kararında diretmesi, okulumuzun kültürü ve geleneklerinin yanında özerkliğine ve demokratikliğine de meydan okunduğunu göstermektedir. Tüm bileşenlerin değil, atanmış bir kişinin kelamının geçtiği ortamda bilimin asla var olamayacağının şuurunda olan ODTÜ öğrencileri, mezunları ve öğretim vazifelileri bu bilim ortamını sağlamak ve okulun geleneklerine sahip çıkmak istiyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.