Muharrem İnce’ye sosyal medya soruşturması

Cumhuriyet Başsavcılığı, Twitter’dan son 45 gündür FETÖ tarafından sahte dekontlar ve kasetlerle hakkında bir algı operasyonu yapıldığına dair bir paylaşımda bulunan Muharrem İnce için harekete geçti.

“Savcılar neredesiniz” diye soran İnce, “Bu aşağılık teröristlerle ömrümün sonuna kadar mücadele edeceğim.” ifadesini kullanmıştı.

İnce, “Ortada gerçek bir dekont yokken, gerçek bir kaset yokken, gerçek bir jeep yokken; bunları varmış gibi göstermek alçaklıktır, şerefsizliktir. Olmayan bir kaset ile ilgili “özel hayatın gizliliği” veya “ister gerçek olsun, ister sahte” değerlendirmesi yapmak kumpasçılara hizmet etmektir.” açıklamasında bulunmuştu.

“ŞANTAJ, TEHDİT, BELGEDE SAHTECİLİK…”

Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada İnce tarafından 10 Mayıs 2023 tarihinde yapılan paylaşıma ilişkin şöyle denildi:

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun “Bir suçun işlendiğini öğrenen Cumhuriyet savcısının görevi” başlıklı 160’ıncı maddesinde düzenlenen; “Cumhuriyet savcısı, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlar. Cumhuriyet savcısı, maddî gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adlî kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlüdür.” hükmü uyarınca;

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından söz konusu sosyal medya paylaşımında iddia edilen konulara ilişkin olarak işin gerçeğinin araştırılması amacıyla şüpheliler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenen şantaj, tehdit ve belgede sahtecilik suçlarından 2023/107442 soruşturma numaralı dosya ile resen soruşturmaya başlanılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir