Merkeze alınan Malezya Büyükelçisi Merve Kavakçı kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 23 dış temsilcilikteki büyükelçiler merkeze alındı. 25 dış temsilciliğe ise yeni büyükelçi atandı.

Türkiye’nin NATO’ya üye olmak istemeleri nedeniyle gerginlik yaşadığı Finlandiya ve İsveç büyükelçileri de vazife müddetlerinin dolmasıyla merkeze çekilirken 23 kişilik listede dikkat çeken bir başka isim Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı oldu.

MECLİS’E BAŞÖRTÜSÜYLE GİRDİĞİ İÇİN YARGILANMIŞTI

1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilerek TBMM’ye giren ve yemin merasimine o periyot ‘yasak’ olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılarak T.C. vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı 3 Temmuz 2017’de yine vatandaşlığa alınmıştı.

Kavakçı, 19 Ağustos 1968’de Sakarya doğumlu İslam hukuku profesörü Yusuf Ziya Kavakçı ile Ispartalı, Alman lisanı ve edebiyatı uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı’nın kızı olarak Ankara’da doğdu. Merve Kavakçı’nın çocukluğu Erzurum’da geçti. TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Burada iki yıl okuduktan sonra başörtüsü yasağı nedeniyle okuldan ayrıldı. Daha sonra ABD’ye giderek Texas Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. Babası, 1970’li yıllarda Atatürk Üniversitesi İlahiyat fakültesi dekanıydı. Anne ve babası 1974 yılından sonra üniversitelerde birinci ‘başörtüsüne özgürlük’ aksiyonu yapanlar ortasında anılmaktadır. Kavakçı’nın Harvard Üniversitesi’nden kamu idaresi yüksek lisansı ve Howard Üniversitesi’nden siyasal bilim doktorası var.

ABD’den Türkiye’ye döndükten sonra, 1994 yılında Refah Partisi’ne katıldı ve bayan kollarında çalıştı. Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra 1999 yılında Fazilet Partisi İstanbul milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı, İstanbul milletvekili olarak seçildi. 2 Mayıs 1999’da, Yüksek Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alan, Kavakçı 21. Periyot 1. Yasama yılı birinci birleşime katıldığı sırada DSP’li milletvekilleri tarafından protesto edildi. And içme merasimini yapamadan meclis salonundan çıkartıldı. Türkiye’nin Houston Başkonsolosluğu’nun ABD Dallas Göç ve Vatandaşlık Ofisinden temin ettiği dokümanlara nazaran 2 Mayıs 1992 tarihinde Green Card’a hak kazandığı, 5 Mart 1999 tarihinde ise yemin ederek ABD vatandaşlığına geçtiği devrin Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından açıklandı.

VATANDAŞLIĞA ALINDIKTAN SONRA BÜYÜKELÇİLİĞE ATANDI

Kavakçı, 13 Mayıs 1999’da vatandaşlıktan çıkartıldı. 13 Ekim 1999’da yurtdışına çıkış yasağı konuldu ve Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Ekim 1999 gecesi, Kavakçı’nın konutunda arama yaptı. 1999 yılında ABD’ye yerleşen Kavakçı, 3 Temmuz 2017’de tarihinde tekrar Türkiye vatandaşlığına alındıktan sonra 25 Kasım 2017’de Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği’ne atanmıştı.

KARDEŞİ REVZA KAVAKÇI AK PARTİ MİLLETVEKİLİ

Merve Kavakçı’nın kardeşi Revza Kavakçı da 2018 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Revza Kavakçı, İBB, AK Parti idaresindeyken Metro A.Ş.’de işe girmesi ve İBB’den burs alarak ABD’de doktora yapması ile gündeme gelmişti.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu mevzuyla ilgili, “Ravza Kavakçı elektrik mezunuyken, Metro AŞ tarafından ABD’ye siyaset doktorası yapması için gönderilmiş. Buna karşılık 4 yıl 11 ay mecburi hizmet tanımlanmış fakat bunu tamamlayamadan milletvekili olmuş. Münasebetiyle şu an kuruma bu manada bir borcu var. Kontrat gereği hizmet etmesi gereken devri, kuruma hizmet olarak verememiş” tabirini kullanmıştı.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Kavakçı’nın ABD’de yazdığı doktora tezinin ablasının çalışmalarından alıntı olduğunu argüman ederek, “Siyaset Bilimi doktorası yaptığı üniversitede, kardeşi Merve Kavakçı da tez yazmış, çalışmış. Ravza Kavakçı, İstanbul halkının 2,1 milyon lirasıyla Atatürk’e küfrederek çalıntı tez yazmış. Büyük bir çoğunluğu ablasının tezinden alıntı. Tezini kendisi değil, güya ablası yazmış. Tezin her sayfasında açık intihal var” demişti.

Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak atanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.