Mahmut Ustaosmanoğlu son seyahatine uğurlandı

Mahmut Ustaosmanoğlu cenazesine binlerce kişi akın etti!

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Cemaat piri olan ve Allah dostlarından Mahmut Ustaosmanoğlu Hoca Efendi 93 yaşında Rahmet-i Rahmana kavuştu.

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati’nin önderi Mahmut Ustaosmanoğlu son seyahatine uğurlanıyor. Cenaze merasimine saatler kala Fatih Camii’ne gelen binlerce kişi yer kaptı.

ERDOĞAN’DAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze merasiminde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün ilim, irfan ve hikmet sahibi bir liderimizi ebediyete yolcu ediyoruz. Ben hocaefendi hazretlerini 65-66 yıllarındayken Fatih İmam Hatip’te öğrenciyim, Cuma namazlarında genelde İsmailağa Mescidi’ne gelir, kendisini dinlerdik. Vakit zaman Yavuz Selim Mescidi’nde sohbetlerinde bulunurduk. Nitekim bir ömür. Bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş hoca efendi hazretlerinin şarktan garba uzayan çaba ve farz, sünnette zerre kadar odununun olmadığını biliyoruz. Son periyotlarında çok zahmet çekti. Bu sıkıntının akabinde Hakk’a uğurluyoruz. Ancak kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz sevgili Habibi’ne komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi sevgili Habibi’yle komşu kılsın. Bizleri de daima birlikte haşr-u cem eylesin.”

YEĞENİ KONUŞTU

Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Ali İstek Ustaosmanoğlu, “Çok büyük bir kıymeti kaybettik. Büyük bir liderdi, büyük bir önderdi, hepimiz için bir kayıp. Tabiri caizse yetim kaldık. Artık İslam’ın bir neferi, İslam’ın bir lideri, bir başkanı maalesef kayboldu” dedi.

TÖRENDEN NOTLAR

  • Ustaosmanoğlu’nun cenazesi, Beykoz Yavuz Selim Mahallesi’ndeki meskeninin önünde helallik alınmasının akabinde, büyük bir konvoy eşliğinde Fatih Mescidi’ne götürüldü.
  • Vatandaşlar cami ve etrafındaki doluluğa nazaran denetimli olarak alana alınırken kimi sivil toplum kuruluşları, cenaze merasimine gelen vatandaşlara su ve ikramlık dağıttı.
  • Ellerinde seccadeleriyle mescide ulaşmak isteyen vatandaşlar, Edirnekapı’dan Saraçhane’ye kadar Fevzipaşa Caddesi’ne bağlanan tüm cadde ve sokakları doldurdu.
  • Polis gruplarının yanı sıra Fatih Belediyesi zabıta grupları de tedbir alırken belediyeye bağlı paklık işleri grupları de cadde ve sokaklarda paklık yaptı.
  • İsmailağa Mescidi kent dışından gelenler için gece boyunca açık bırakılırken birtakım vatandaşlar Fatih Mescidi’ne sabah erken saatlerde geldi.
  • Asya, Afrika, Orta Doğu ve Balkanlar’dan çok sayıda kişinin yanı sıra Avrupa’da yaşayan Türklerden de cenaze merasimine iştirak olduğu görüldü. Birçok ülkeden din adamlarının da katıldığı cenaze merasiminde vatandaşlar, namaz için Fatih Mescidi’nin avlusunda saf tuttu.
  • Cenaze merasimi hasebiyle Fatih Mescidi’nde Kur’an-ı Kerim ve sela okundu.
 

ERDOĞAN FATİH CAMİİ’NE GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazı için Fatih Camii’ne geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu da cenaze namazına katılıyor. 

 

FATİH MESCİDİNDE İNSAN SELİ

Fatih Camii’ne çıkan yollar da trafiğe kapatıldı. Merasime katılmak için geceden gelenler bile vardı. Çok sayıda kişi geceye İsmailağa Camii’nde geçirdi. Cenaze merasimine saatler kala, binlerce kişi mescide akın etti. Sabah saat 10.00’da mescitlerin kapıları açıldı. 1 saat içinde cami doldu. Adım atılacak yer bile kalmadı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Erdoğan, mesajında “Ömrünü İslam’a vakfeden, ülkemizin manevi rehberlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, talebelerine ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Yeri cennet olsun” dedi..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.