Kuveyt’te parlamento feshedildi

Prens tarafından yayımlanan kararnamede, parlamentonun “siyasiler ortasındaki uyumsuzluğun, iş birliği eksikliğinin, farklılıkların, çatışmaların, ferdî çıkarların ve tarafların birbirini kabul etmemesinin düzeltilmesi amacıyla” feshedildiği belirtildi.

Kararnamede ulusal birliği tehdit eden uygulama ve davranışların varlığı göz önünde bulundurularak, kendi yüksek çıkarlarını sağlayacak halde rotayı yine çizmesi için halka başvurma gereği duyulduğu aktarıldı.

Kuveyt Anayasası’nın 107. hususuna nazaran Veliaht Prens, tıpkı nedenlerle tekrar feshetmeme koşuluyla, nedenlerini belirten bir kararname ile parlamentoyu feshedebilir.

Fesih kararının akabinde ise en geç iki ay içinde seçimlerin yapılması gerekiyor.

HÜKÜMETİN KURULMASI

Kuveyt’te dün Pir Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah başkanlığında yeni hükümetin kurulduğu açıklanmıştı.

Veliaht Prens Sabah, birinci kere misyona gelen Pir Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah başkanlığında 12 bakandan oluşan yeni bir hükümet kuruluşuyla ilgili Buyrukluk kararnamesi çıkarmıştı.

Yeni hükümette Kültür ve Enformasyon Bakanlığına getirilen Abdurrahman el-Matiri’nin dışındaki 11 bakanın eski hükümette yer alan isimler olduğu kaydedilmişti.

ŞEYH AHMED NEVAF EL-AHMED’İN BAŞBAKANLIĞA GETİRİLMESİ

Kuveyt Buyruğu Pir Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, 25 Temmuz’da büyük oğlu Pir Ahmed Nevaf el-Ahmed’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Şeyh Ahmed Nevaf, daha evvel başbakan yardımcılığı ve içişleri bakanlığı misyonlarını yürütüyordu.

Kuveyt’te 1985’ten bu yana 128 gensoru sonucu 11 hükümet istifa etti, 16 bakan ise ya istifa etti ya da misyonundan alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.