Kuraklık, AB ve İngiltere’nin yüzde 60’ını tehdit ediyor

Dünya genelinde yaşanan kuraklık ve orman yangınları, global ısınmayı tekrar ana gündem unsurlarının birinci sıralarına taşıdı.

Özellikle Avrupa kıtasında çıkan yangınlardan ötürü bitki örtüsü yok oluyor.

Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nin (EDO) yeni araştırmasına nazaran, kuraklık şartları, bu yaz kıta genelinde iklim değişikliği kaynaklı rekor sıcaklıklar nedeniyle kıtanın ve İngiltere’nin yarısından fazlasını tehdit ediyor.

Kıta ülkelerinde su kıtlığı

Fransa, İspanya, İtalya ve Hollanda su kıtlığıyla karşı karşıya kalırken, Avrupa genelinde ırmak yatakları kuruyor. Olumsuz hava kuralları, güç üretimini, tarımı ve ırmak nakliyatını önemli formda etkiliyor.

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, “Yüksek sıcaklıklarla birlikte yağmur eksikliği ve bunun sonucunda kuru bitki örtüsü nedeniyle yangın tehlikesi artıyor.” açıklamasını yaptı.

AB toprakları için kuraklık uyarısı

Temmuz ayının sonuna gerçek 10 günlük bir müddet boyunca bilgileri inceleyen EDO’ya nazaran, AB topraklarının yüzde 45’i ay ortasında kuraklık uyarısı altındayken, yüzde 15’inde ise “kırmızı alarm” verildiği ve önemli su eksikliğinin yaşandığı kaydedildi.

100 belediyede şebeke suyu yok

Avrupa Kurulu’nun etraf, okyanuslar ve balıkçılıktan sorumlu komiseri Virginijus Sinkevicius, “Kuraklık, yaz gerçeğimiz oldu.” dedi.

Axios’un aktardığına nazaran, Fransa’da 100 belediyede şebeke suyu yok. Almanya ve Fransa’da Ren Irmağı’nın düzeyi epeyce düşük düzeylerde ve eser nakliyatı tehdit altında. Ayrıyeten Hollanda, su problemiyle karşı karşıya.

Hava sıcaklıklarının artması bekleniyor

İngiltere’nin başşehri Londra’nın, perşembe gününden itibaren dört gün boyunca 33 santigrat derece yahut daha yüksek sıcaklıklar görmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının İspanya, Portekiz ve Fransa’nın kimi bölümlerinde 37 derecenin üzerine çıkacağı öngörülüyor.

“En düzgün tahlil, doğayı tekrar canlandırmak”

Avrupa Kurulu yetkilisi Sinkevicius, gidişata işaret ederek, “Bunu değiştirmek için en âlâ tahlil, doğayı tekrar canlandırmak.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.