Kılıçdaroğlu: Eğitim sisteminin zirveden tırnağa yapılandırılması lazım

Niğde’de öğrencilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Eğitim sisteminin doruktan tırnağa yapılandırılması lazım” dedi. Boğaziçi Üniversitesi’nden örnek veren Kılıçdaroğlu, “Şu anda rektör olarak atanan kişinin oraya rektör olmaması lazım. Rektör olabilmesi için Boğaziçi kültürüne nazaran muhakkak bir birikime sahip olması lazım. Onlar zirveden geldi” halinde konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde’de üniversite imtihanında vilayet genelinde dereceye girerek muvaffakiyet elde eden Doğukan Nebili, Mertcan Kumak, Doğukan İleri ve öğrencilerin aileleri ile bir ortaya geldi. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, başarılı öğrencilere bilgisayar ikram etti.

GENÇLER SORDU, KILIÇDAROĞLU YANITLADI

Gençlerin “Nasıl bir eğitim modeli üzerinde ilerleyeceksiniz?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Eğitim sisteminin zirveden tırnağa yapılandırılması lazım. Anaokulundan başlayarak, çocuğun daha nitelikli sorular sormasını sağlayacak bir eğitim sistemine gereksinimimiz var. Daima imtihanlarla çocukluğu dair yaşatmayan yapıya bir son vermemiz lazım” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİMİZİN YALNIZCA İSMİ ÜNİVERSİTE”

“Teknoloji liselerinin daha kabul gören, tercih edilen liseler olmasını sağlayacağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Üniversitelerimizin büyük bir kısmı üniversite değil. İsmi üniversite, gerçek manada üniversite değil. Üniversitelerde bizim niyetimiz şu; her türlü fikrin özgürce tartışıldığı bir ortam olması. Üniversitelerde otoriter idareler olmaması gerekiyor. Her üniversitenin bir kültürü olması gerekiyor” dedi.

BOĞAZİÇİ ÖRNEĞİ

Boğaziçi Üniversitesi’nden örnek veren Kılıçdaroğlu, “Şu anda rektör olarak atanan kişinin oraya rektör olmaması lazım. Rektör olabilmesi için Boğaziçi kültürüne nazaran belirli bir birikime sahip olması lazım. Onlar zirveden geldi” dedi.

“BARINMA PROBLEMİNİ BİR YIL İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ”

Öğrenciler, “Çok büyük bir barınma sorunu var. Bilhassa İstanbul’da fiyatlar olağanda olması gerekenin çok üstünde” diyerek Kılıçdaroğlu’na bu hususla ilgili siyasetini sordu.

Kılıçdaroğlu, “Biz bir yıl içinde yurt meselesini çözmeyi planlıyoruz” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.