Karar verildi… EBA’daki başörtülü öğretmenlere saldıran Can Ataklı’ya ceza!

Gazeteci Can Ataklı hakkında, 23 Mart tarihinde özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda EBA TV üzerinden uzaktan eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik kelamları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama’ hatasından 1 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle dava açılmıştı. İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada müşteki avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı ise hatanın ögesinin oluşmadığını, aşağılamanın da kelam konusu olmadığını savunarak müvekkilinin beraatını talep etti.

10 BİN 110 LİRA PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Can Ataklı’yı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama’ kabahatinden 11 ay 7 gün mahpus cezasına çarptırdı. Verilen cezayı 10 bin 110 lira isimli para cezasına çeviren mahkeme, cezada rastgele bir indirim yahut erteleme uygulamadı.

“CAN ATAKLI TABİR ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VE TENKİT HUDUDUNU AŞAN NEFRET İÇERİKLİ BU TELAFFUZLARIYLA TOPLUM İÇİNDE AYRIMCILIĞA SEBEBİYET VERMİŞTİR’’

Duruşmanın akabinde açıklama yapan avukat Helin Görgül, ‘’23 Mart 2020 tarihinde EBA TV’deki başörtülü öğretmen hakkında sarf ettiği kelamlar sebebiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ hatasından Can Ataklı hakkında dava açılmıştı. Can Ataklı söz özgürlüğünü ve tenkit sonunu aşan nefret içerikli bu telaffuzlarıyla toplum içinde ayrımcılığa sebebiyet vermiştir” dedi.

Can Ataklı, “Şu an okullarda başörtülü öğretmen var mı? Var. Ancak milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek çok yanlış. Yani bana özgürlük mözgürlük falan diye anlatmayın kardeşim. Öğretmenin imgesi, türbanlı öğretmen değil. Hiç türbanlı öğretmen görmemiş olan var, gören var. Lakin sen birinci gün başlıyorsun ve imaj olarak türbanlı öğretmen ile başlamak kadar facia bir şey olamaz” demişti.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.