Karadeniz’de doğalgaz için boru serpecek gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin kıyıya çıkarılması için denizde sondaj gemilerinin faaliyetleri sürerken karada da yeraltı borularının döşenmesine başlandı.

Bu evrede Karadeniz’de bulunan doğalgazın taşınması için sığ denizlere boru serpecek olan “Castoro 10” isimli gemi Karadenize yanlışsız yol alıyor.

Castoro 10, Çanakkale Boğazı’ndan geçti

İHA’nın haberine nazaran Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için sığ denizlerde boru serpme sürecini yapacak olan Castoro 10 isimli gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne gerçek yol aldı.

Gemi, sığ denizlerde boru serpme işinde kullanılacak

Sığ denizde boru serpme sürecini yapacak olan Castoro 10 isimli gemi saat 11.30 sularında Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Saat 13.40 sıralarında Çanakkale önlerinde olan gemi, Kilitbahir Kalesi ve “Dur Yolcu” yazısı önünden ilerleyerek Boğaz’ın hareket yapılması en güç noktası olan Nara Burnu’nu döndükten sonra Marmara Denizi’ne gerçek yol aldı.

170 kilometre boru döşenecek

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için yaklaşık olarak 170 kilometre boru döşenecek. Sığ deniz kısmında bulunan boruların serpilmesi ve aşikâr bir uzaklığa kadar boruların deniz tabanına gömülmesi işini İtalyan şirket Saipem’e ilişkin Castoro 10 isimli gemi gerçekleştirecek.

Boru serpme işine haziran ayının ortalarında başlanacak

Haziran ortalarında başlayacak olan boru sınırı döşeme sürecinin yaklaşık 5 ay sürmesi ve 2023 yılından itibaren ana dağıtım sınırlarına doğalgazın aktarılması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.