İzmir için ‘orman yangını’ uyarısı: Önümüzdeki 3 gün tehlikeli

Karaköy mevkisindeki Alaçatı Barajı yakınlarındaki makilikte, 13 Temmuz’da saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Eski İzmir yolu kenarında Taşlıtepe Devlet Ormanı’nda, Orman Genel Müdürlüğü’ne ve bir şahsa ilişkin 2 hektarlık makilikte çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı. Alevlerin tehdit ettiği İzmir-Çeşme otoyolu tedbir maksadıyla trafiğe kapatıldı, şoförler Zeytinler gişelerinden İzmir-Çeşme eski yoluna yönlendirildi. Yangınla ilgili 7 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tabirlerinin akabinde özgür bırakıldı. Öbür 2 kişinin ise süreçleri sürüyor.

AYNI GÜN 2’NCİ YANGIN

Karaköy mevkisindeki alevleri söndürme çalışmaları sürerken, birebir gün saat 18.00 sıralarında bu kere Ovacık Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Gruplar, buradaki yangına da 2 dakika içerisinde birinci müdahaleyi yaptı. Ovacık Mahallesi’ndeki 2 sitede oturanlar, önlem gayeli tahliye edildi. Gruplar, gece boyunca hem Karaköy mevkisinde hem de Ovacık’taki yangınlara müdahale etti. Havadan ve karadan müdahale ile yangınlar dün sabah saatlerinde denetim altına alındı. Her iki yangında toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan ziyan gördü.

Alevlerin yine canlanmaması için her iki bölgede de soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

VALİDEN ‘YANGIN’ UYARISI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de muhtemel yangınlara karşı uyararak “Değerli İzmirliler; Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine nazaran, bugünden başlayarak önümüzdeki 3 gün boyunca İzmir ve etrafında meteorolojik açıdan orman yangını tehlikesi öngürülmektedir. Lütfen, yangına mahal verecek her türlü aksiyondan kaçınalım, ciğerlerimiz yanmasın” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.