Irkçı ve bayan düşmanı Robert Sarver, Phoenix’i satışa çıkardı

Irkçılık ve bayan düşmanlığı gerekçesiyle Amerikan Basketbol Ligi (NBA) tarafından misyonundan bir yıl uzaklaştırılan ve 10 milyon dolar para cezasına çarptırılan ABD’li iş insanı Robert Sarver, sahibi olduğu NBA takımı Phoenix Suns ile Amerikan Bayanlar Basketbol Ligi (WNBA) grubu Phoenix Mercury’nin satış sürecini başlattığını duyurdu.

NBA’den geçen hafta yapılan açıklamada, hakkında açılan soruşturmanın akabinde hatalı bulunan Sarver’ın, “ortak iş yeri standartlarını açıkça ihlal eden davranışlarda bulunduğu, ırkçılık yaptığı, bayan çalışanlarına karşı eşit olmayan, cinsiyetçi ve zorbalık içeren davranışlar sergilediği” belirtilmişti. Bu münasebetlerle Phoenix Suns ile Phoenix Mercury’deki vazifelerinden bir yıl uzaklaştırılan Sarver, 10 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Toplam 320 bireyle görüşülen ve 80 bin evrak ile görüntü incelenen soruşturma, Kasım 2021’de bir ESPN makalesi sonrası başlatılmıştı. Kararın akabinde LeBron James, Chris Paul, Draymond Green üzere yıldız basketbolcular, cezaların daha ağır olması gerektiğini savunurken, Suns’ın sponsorlarından PayPal ise Sarver tertipte kaldığı sürece kontratlarını yenilemeyeceklerini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.