İngiltere’de Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı: Sunak ve Truss finale kaldı

Muhafazakar Parti liderliği için yapılan beşinci çeşit oylamada, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak 137 oy ile en çok dayanağı alan isim oldu. Liz Truss 113 oy alırken, Penny Mordaunt ise 105 oy aldı.

Bu sonuçlarla eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Dışişleri Bakanı Liz Truss finale kaldı. Üç aday ortasından en az oyu alan Ticaret Bakan Yardımcısı Penny Mordaunt ise elendi.

Kalan iki aday ortasından, Muhafazakar Parti’nin yeni önderini ve münasebetiyle da İngiltere’nin yeni başbakanını partinin 160 binden fazla üyesi seçecek.

Seçimin galibi 5 Eylül’de açıklanacak.

JOHNSON DAYANAK VERMEYECEK

Başbakan Boris Johnson, liderlik yarışında hiçbir adayı desteklemeyeceğini açıklamıştı. 7 Temmuz’da istifasını duyuran ve partisinin yeni başkanı seçilene dek başbakanlık vazifesini sürdüreceğini belirten Johnson, kabinesindeki bakanları kendisinin yanında olmaları için ikna etmeye çalıştığını lakin başarısız olduğunu söylemişti.

GÖÇMENLERİ TÜRKİYE’YE GÖNDERME PLANI

İngiltere’de Times gazetesi Cumartesi günü, adaylardan Liz Truss’ın ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenleri Ruanda’ya gönderme programına Türkiye dahil diğer ülkeleri de dahil etmek istediğini yazmıştı. Gazeteye konuşan Dışişleri Bakanı Truss’a yakın bir kaynak, Truss’ın Ruanda’yla yapılan mutabakatın bir gibisi için Türkiye’yi “potansiyel” olarak gördüğünü söylemiş, “Türklerin buna hazır olup olmadığı diğer bir soru” demişti.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kelam konusu haber sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İngiltere Dışişleri Bakanı, Başbakan olursa Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de göçmen gönderilebileceğini söyledi. Erdoğan’ın dış güçler palavrasını artık bir kenara itelim. Batı bu türlü kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız” sözlerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de, “Türkiye rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı yahut hudut muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin memleketler arası yükümlülüklerini hiçbir biçimde devralmayacaktır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.