İktidara yakın gazete duyurdu: ‘AKP’de değişim rüzgarları esiyor, kabine revizyonu bekleniyor’

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinin haberinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugüne kadarki ‘en kritik’ olarak nitelediği 2023 seçimleri için AKP’de bir teyakkuz durumunun kelam konusu olduğu tezine yer verildi. 

“Seçimi kazanmak için, Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki süreçte değerli ‘manevralar’ yapabileceği belirtiliyor” denilen haberde şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanı bir müddettir konuşmalarında 2023 seçimlerinin, ‘ülkenin ve milletin yazgısı bakımından gerçek manada bir yol ayrımını söz ettiğine ve kritik değere sahip olduğuna’ vurgu yapıyor. Bilhassa iktisatta yaşanan problemlerin sandıkta AKP’ye  olumsuz yansımasının önüne geçilmesi için, Erdoğan’ın ‘yol ayrımı’ olarak gördüğü 2023 seçimlerine giderken, sürpriz adımlar atabileceği belirtiliyor. Bu adımların neler olabileceğine yönelik AKP kulislerinde farklı değerlendirmeler yapılıyor.

2023 seçimleri için hazırlıkların sürdüğü AKP’de sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti idaresi değişikliğine gidilebileceği konuşuluyor. Seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanı’nın yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği tarafında değerlendirmeler yapılıyor.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE İDDİASI

Parti vitrininde yapılacak değişiklikler için gereksinim olması hâlinde fevkalâde kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor. AKP kulislerinde sonbahar aylarında bir fevkalâde kongre yapılabileceği, bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor.

Kulislerdeki bu senaryolar, AKP’ye önümüzdeki süreçte birtakım yeni iştiraklerin olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim takımına taşınabilmesi için harikulâde kongreye muhtaçlık duyulacağı’ savlarından da kaynaklanıyor. Mevcut parti idaresinden isimler ise, fevkalâde kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, fakat MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan evvel gerçekleşmesinin beklendiğini lisana getiriyor. AKP’nin 7’inci olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AKP’nin tüzüğüne nazaran büyük kongre, evvelki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden tekrar yapılamıyor. Lakin Genel Lideri’nin yahut MKYK’nın talebi ile inanılmaz kongreye gidilebiliyor.

‘SİYASİ KÖKENLİ’ İSİMLER

Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede ‘siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan argümanlar ortasında.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.