Havacılık dalında personel kaosu: Binlerce uçuş iptal

Havacılık bölümü işgücü sorunları ile karşı karşıya. İşçi eksikliği nedeniyle uçuşlarda meseleler yaşanırken kimi Avrupa ülkelerinde havalimanı emekçilerinin greve gitmesi bölümde kaosa neden oldu.

Havacılık kesiminde pandeminin akabinde talebin artması nedeniyle yaz seyahatleri kaosa dönüştü. Haziran ayında dünya çapında on binlerce uçuş iptal edilirken hava yolu şirketleri için şikayetler artmaya devam etti. Alman hava yolu firması Lufthansa durumun lakin 2023 yılında olağana dönebileceğini belirtti.

Haziranda Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve ABD’de bulunan havalimanlarında işçi eksikliği nedeniyle uçuş aksaklıkları yaşandı. Ayrıyeten talep artışı havacılık çalışanlarının iş yükünü artırırken enflasyon karşısında fiyatların düşük kalması nedeniyle dalda grevler de yayıldı.

İŞGÜCÜ EKSİKLİĞİ VE GREVLER ETKİLİ

Avrupa ve Amerika’daki şirketler, pandemi ile başa çıkmak için çalışan sayısını azalttığı için pandeminin akabinde yine yükselen yolcu talebine ayak uyduramadı. Pek çok havaalanında uçuş iptalleri yaşandı.

Grevler ve işgücü sorunları nedeniyle Amsterdam, Londra, Frankfurt ve Paris’teki havalimanlarında, uçuşlarının iptal edildiğini öğrenmek için insanların saatlerce beklediği görüldü.

ALMANYA TÜRK PERSONEL ALABİLİR

Alman Lufthansa, cuma günü temmuz ve ağustos aylarında iptal edeceği uçuş sayısını 3 bin 100’e çıkardı. Pandemi sırasında yaklaşık 10 binlerce çalışanını işten çıkaran British Airways ve Lufthansa’nın çalışanları geri kazanmak için çalışmaya başladığı öğrenildi.

Almanya’daki havaalanlarındaki çalışan eksikliği nedeniyle, Türkiye’den 3 bin süreksiz Türk personel alınması gündeme gelirken Alman basını, “Türkiye’den bu defa, havaalanları için emekçi getirilecek”, “Yeni bir konuk emekçi dalgası geliyor” üzere başlıklarla mevzuyu manşetlere taşıdı.

AVRUPA’DA GREV DALGASI

Bunun yanı sıra sendikalar yükselen enflasyon nedeniyle fiyatlarda düzeltme talep ederken personellerin geçinmekte zorlandığını ve iş yüklerinin arttığını belirterek İngiltere ve Fransa’da greve başladılar. Fransa’da grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal olurken kaosun İngiltere’ye de sıçraması bekleniyor.

Konu ile ilgili AP’ye bilgi veren bir Fransız hava yolu çalışanı, “Roissy (Charles de Gaulle) havaalanında 20 bin çalışanımız eksik lakin havaalanı faaliyeti COVID öncesi düzeyinin yüzde 95’ine ulaştı. Bu nedenle çalışma şartları kıymetli ölçüde kötüleşti” dedi. Fransa’da grev yapan çalışanlar, Paris havaalanındaki tüm işçi için aylık 300 euro (314 dolar) artırım talep ediyor.

İngiliz havayolu şirketi British Airways’te çalışan 700 işçi de düşük fiyatlar nedeniyle yaz döneminde greve gitmek için cuma günü oy verdi. İspanya’da birtakım kabin gruplarının de greve başlayacakları belirtilirken bu durumun Almanya, İtalya üzere ülkelere de sıçrayıp sıçramayacağı merak konusu.

ABD’YE DE SIÇRADI

Havacılıkta yaşanan sorunlar sadece Avrupa ile sonlu kalmadı. Yazın gelmesi nedeniyle seyahat planları artarken ABD’deki tatil nedeniyle hava limanlarında adeta kaos yaşandı.

Businnes Insider’ın uçuş takipçisi Flight Aware’den aktardığı bilgilere nazaran, işgücü sorunları nedeniyle ABD’de 4 Temmuz tatilini de içeren hafta sonu boyunca 1000’den fazla uçuş iptal edildi. Bilgilere nazaran American Airlines bu hafta sonu 208 uçuşunu iptal ederken Delta 180 ve United 104 uçuşu iptal etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.