Güney Kore’de Hinnamnor Tayfunu alarmı

Asya’nın farklı bölgelerini yaklaşık 1 haftadır etkileyen Hinnamnor Tayfunu, bu defa Güney Kore’yi alarma geçirdi.

Kore Meteroloji Yönetimi (KMA), bu yılın en güçlü global fırtınası olan Hinnamnor’un öğle saatleri itibariyle Jeju Adası’nın 290 kilometre güneybatısındaki Busan kentine hakikat hareket ettiğini duyurdu.

Yetkililer halkı sel, toprak kayması ve fırtına riskine karşı tetikte olmaya çağırırken, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol kurmayları ile yaptığı acil müdahale toplantısında zayiatı önlemek için azami gayret gösterilmesi talimatını verdi.

Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ise, riskli bölgelerdeki sakinleri inançlı bölgelere tahliye etmek için gereken her şeyin yapılması davetinde bulundu.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ, OKULLAR KAPATILDI

Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı, bu gece itibariyle tesirini artırması beklenen tayfun nedeniyle şimdi can kaybı bildirilmediğini açıkladı.

Jeju’da en az 11 mesken ve iş yerini su bastığı bildirilirken, 200’den fazla kişinin güvenlik kaygıları nedeniyle Busan ve öbür yakın kentlere tahliye edildiği tabir edildi. Öte yandan, Güney Kore’deki tayfun alarmı ulaşımı da olumsuz etkiledi.

Ülke genelinde en az 360 uçuş ve 66 feribot seferi iptal edilirken, yetkililer iptal edilen seferlerin sayısının artabileceği ikazında bulundu. Balıkçı kooperatifleri binlerce balıkçı teknesini limanlara çekerken, Busan ve etrafındaki tüm okulların yarın kapatılacağı ve çevrimiçi derslere geçileceği bildirildi. Ayrıyeten birtakım şirketlerin faaliyetlerini süreksiz mühlet ile askıya aldığı ya da çalışanını uzaktan çalışmaya teşvik ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.