Global piyasalar ABD’nin enflasyon verisine odaklandı

Küresel piyasalarda, bu hafta ABD’de enflasyon dataları başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin piyasalar üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten işsizlik, yurt dışında ise Japonya’da makine siparişleri ile İngiltere’de sanayi üretimi ve dış ticaret istikrarı datalarının takip edileceğini belirtiyor.

Fed’in amacı enflasyonu düşürmek

Geçen hafta bir konferansta konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, enflasyonu düşürmeye güçlü bir halde bağlı olduklarını lisana getirdi.

Powell’ın konuşmasının akabinde açıklamalarda bulunan birçok Fed yetkilisi ultra şahin duruşlarını koruduklarını gösteren yorumlar yaparken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda belirsizlikler ortadan kalktı.

AA’nın haberine nazaran, bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik dataların ekim toplantısına yönelik beklentileri daha da şekillendirmesi bekleniyor..

Brent petrolün varil fiyatı 91 dolar

Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya global iktisada ait risklerle satıcılı başlamasının akabinde, şu sıralarda yüzde 0,8 azalışla 91 dolarda bulunuyor.

New York borsası yüzde 1,19 geriledi

Söz konusu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,53, Nasdaq endeksi yüzde 2,11 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,19 geriledi. New York borsasında endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya yatay seyirle başladı.

Avrupa tarafında, geçen hafta tarihte birinci kere 75 baz puanlık faiz artışına giden Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), gelecek toplantıda da birebir büyüklükte bir adım atmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Euro/dolar paritesi 1,0085

Öte yandan, geçen hafta son 20 yılın en düşüğüne gerileyen euro/dolar paritesi, şahinleşen ECB’den takviye almaya devam ediyor. Parite yeni haftaya yükselişle başlamasının akabinde evvelki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1,0085 düzeyinde bulunuyor.

Avrupa borsaları yükselişte

Cuma günü, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,23, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,43, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,41 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,92 paha kazandı. Avrupa’da, endeks vadeli süreç kontratları yeni haftaya yükselişle başladı.

Çin tatilde

Asya borsalarında bugün Çin, Güney Kore ve Hong Kong borsalarında tatil nedeniyle süreç gerçekleşmezken, açık olan Japon borsasında geçen haftaki risk iştahının yeni haftaya da taşındığı görülüyor.

Dolar/yen paritesi 143

Dolar/yen paritesi son 24 yılın doruğunun çabucak altında süreç görmeye devam ederken, şu dakikalarda 143 düzeyinde bulunuyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,07 kıymet kazandı.

BIST 100 kapanış rekoru kırdı

Yurt içinde, cuma günü BIST 100 endeksi yüzde 2,44 artışla 3.521,38 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 3.545,86’ya çıkardı.

Dolar/TL 18,2210

Dolar/TL cuma günü yatay seyirle 18,2345’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2210 düzeyinde süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.