Evden Eve Nakliyat Hizmetinden Yararlanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası nakliyat firması seçimini yaparken bazı özel kriterler değerlendirilmelidir. İlk olarak firmaların belirli belgelere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. C3 belgesi bunlar arasında en önemli olanlardandır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından sunulan C3 belgesi profesyonel hizmet veren ve uluslararası yasal prosedürlere uyumlu çalışmalar sergileyen firmalardır.

 

Firmalar gümrük işlemleri için gerekli olan ikametgah belgesi, nakliyat yapılacak ülkedeki adres bilgileri gibi detayları sizlerden temin ederek bütün aşamaları kendi ekipleri ile yönetmelidir. Paketleme ve taşıma işlemlerinde de titizlik aranmalıdır.

 

Eşya Paketlemesi

 

Uluslararası ev taşıma işlemleri deniz, hava ve kara üzerinden yapılabilir. Eşya taşıma işlemi farklı ülkeye yapılacağından dolayı paketlemenin düzenli yapılması ve kategorilere ayrılması önemlidir. Kırılacak olan eşyaların özel ekipmanlar ile sarılarak muhafaza edilmesi gerekir. Kara üzerinden taşıma yapılacaksa gümrük işlemlerinde sorun yaşanmaması için gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Gümrük İşlemleri

 

Uluslararası nakliyat işlemleri yapılmadan önce gümrük ile ilgili detaylar çözülmelidir. Taşınacak eşyaların gümrük yasalarına uyumlu olması gerekir. Uluslararası taşıma yapan firmalar ticaret uzmanlarıyla hareket ederler. Konsolosluk ile görüşerek gerekli belgeleri hazırlarlar. Ülkelerin gümrük kapılarında kendi ülkelerinin yasaları geçerlidir. Bu sebeple, eşyaların taşınacağı ülkenin yasaları öğrenilmelidir. Uluslararası taşıma işlemleri için en az 2 hafta öncesinden gümrük işlemleri için başvuru yapılabilir. Gereken evrakların önceden toplanarak hazır hale getirilmesi sürecin aksamaması adına son derece önemlidir.

 

Nakliyat Sigortası

 

Ev taşımacılığında nakliyat sigortasına da dikkat edilmelidir. Eve ait eşyalar taşınırken veya nakliyat aracına yüklenirken zarar görebilir. Nakliyat sigortası çerçevesinde taşınacak eşyalarda meydana gelebilecek zarar firmalar tarafından belirli şartlar kapsamında karşılanır. Uluslararası nakliyat firmasını seçerken nakliyat sigortası olup olmadığını sormalısınız.

 

Eşya Depolama

 

Uluslararası eşya taşımacılığı söz konusu olduğu zaman bazı eşyalar ülkeden çıkış yapamayabilir. Bu tür durumlarda eşya depolama hizmeti sunabilecek ve eşyalarınızı güvenilir şekilde muhafaza edebilecek firmalarla anlaşabilirsiniz. Böylelikle en uygun depolama çözümlerinde eşyalarınızın saklanmasını sağlayabilirsiniz. Uluslararası evden eve nakliyat şirketleri ile anlaşmak ve seçenekleri değerlendirmek için Armut’ta yer alan şirketlere de göz atabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.