Dünyanın en kuzeyi konuk bekliyor

Kuzey Kutbu’ndan bin 300 kilometre uzaklıkta bulunan, ticari havayolu uçuşlarıyla ulaşılabilen Norveç’e bağlı Svalbard takımadaları, görkemli dağları, buzulları ve donmuş fiyortları ile ziyaretçilerini bekliyor. 3 bin kişinin yaşadığı ada, doğaseverlerden kuzey kutbu kaşiflerine, bilim insanlarından madencilere kadar birçok farklı bölümün ulaşmak, keşfetmek ve yerleşmek için birbiriyle yarıştığı muazzam bir kara modülü olarak dikkat çekiyor.

Geçim kaynağı turizm

Kömür madenlerinin kapatılmasıyla tek geçim kaynağı turizm haline gelen ada, pandemi sürecinde uçuş kısıtlamaları nedeniyle güç günler yaşadı. Global ısınmanın da tesirleriyle boğuşan Svalbard’ın Turizm Konseyi Lideri Ronny Brunvoll, “Adanın bakir yapısını iklim krizine karşı savunmak sıkıntı. Lakin insanların seyahat etmesini engelleyemeyiz” kelamları ile turizme verdikleri kıymeti vurguladı. Bölgede global ısınmanın tesiriyle 1970-2020 yılları ortasında ortalama sıcaklık 4 santigrat kadar artmış durumda. Adayı her yıl ortalama 140 bin kişi ziyaret ediyor.

Global ısınma ile çaba ediyor

Kuzey Kutbu’nda ulaşımın sağlandığı yolcu gemilerinde kullanılan mazot, ada genelinde yasaklandı. Doğayı müdafaayı önceleyen ve bu yüzden güç kararlar almak durumunda kalan Svalbard, 2018’de de tek kullanımlık plastikleri yasaklamıştı. Adada fosil yakıt kullanımının sıfıra indirilmesi hedeflenirken, ulaşım için genelde elektrikli araçlar kullanılıyor. Yabanî tabiatın katı kurallarla sakınıldığı Svalbard’da çiçek koparanlar yahut kutup ayılarını doğal hayat alanlarında rahatsız edenler için para ve mahpus cezası verilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.