Dikkat: Bu 16 Ünlü Bitcoin Borsasına Büyük Suçlama!

Güney Kore’deki Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), bir finansal yasayı ihlal ettiği için 16 Bitcoin borsasını araştırıyor. FSC, bu borsaların raporlama yapmadan faaliyet gösterdiğini iddia etti. İşte detaylar…

Güney Kore’de Bitcoin borsaları hedef alındı

Yetkililerin açıklamalarına göre, bu kripto para borsaları Güney Kore hükümetine bildirimde bulunmadan cazip teklifler aracılığıyla web sitelerinde aktif olarak satış faaliyetleri yürüttüler. 18 Ağustos’ta, FSC altında çalışan Mali İstihbarat Birimi (FIU), bu 16 borsayı yasayı ihlal etmekle suçladı. Bu, KuCoin, MEXC, Phemex, XT.com, Bitrue, ZB.com, Bitglobal, CoinW, CoinEX, AAX, ZoomEX, Poloniex, BTCEX, BTCC, DigiFinex ve Pionex gibi ülkede faaliyet gösteren en büyük borsalardan bazılarını içeriyordu.

Özel Kanuna göre, sanal varlıklarla ilişkili herhangi bir ticari kuruluşun, FIU’nun düzenleyici gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu, bilgi güvenliği yönetim sistemi (BGYS) sertifikasını almayı içerir. Bildirim yapılmaması durumunda, bir işletme 5 yıl hapis veya 50 milyon wonu aşmayan para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, işletme beş yıl daha kripto sektöründe faaliyet gösteremez. Bu kurallar hem yerli hem de yabancı işletmeler için geçerlidir.

FSC, borsaların Özel Finansal Bilgi Yasasını (Özel Yasa) ihlal ettiğini kaydetti. Yerel medya kuruluşu News Korea, Özel Kanun uyarınca, ticaret platformlarının ilgili makamlara kayıt olmadan ülkede faaliyet göstermesinin yasa dışı olduğunu belirtti. Rapora göre, Finansal İstihbarat Birimi (FIU), Temmuz 2021’de kripto borsalarına ulaşarak, işlerini hükümete kaydetmeleri ve bildirmeleri gerektiğini bildirdi.

Borsalar cezalandırılabilir

Güney Kore kurallarına göre, Özel Yasası ihlal etmekten suçlu bulunan sanal varlık borsalarının kurucuları beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Ek olarak, suçlu borsalar, kuralları ihlal ettikleri için 50 milyon wondan (37.854 dolar) fazla para cezasına çarptırılamaz. Ayrıca, suçlu bulunan ticaret platformları önümüzdeki beş yıl boyunca yerli sanal varlık işletmesi olarak kayıt olamayacak. Özellikle, kurallar Korelilere hizmet veren yerli ve yabancı kripto para borsaları için geçerlidir. Borsaların daha fazla çalışmasını engellemek amacıyla FIU, diğer ilgili kurumlardan ticaret platformlarının web sitelerine erişimi engellemelerini istedi.

Araştırmaları sırasında FIU, bu kripto değişim hizmetlerinin kredi kartı kullanarak kripto alımlarına da izin verdiğini tespit etti. Ancak, Özel Kanun uyarınca, buna kaydolmayan borsalar için izin verilmemektedir. FIU şimdi herhangi bir kripto satın alma işlemine izin vermemelerini sağlamak için kredi kartı sağlayıcılarıyla birlikte çalışıyor. Düzenleyici ayrıca, rapor edilmeyen operatörler için işlemleri askıya almaları talimatını da verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.