Dağlar kızı Reyhan kesilme korkusu olmadan yaşayacak

Balıkesir’de Kurban Bayramı’nda kaçan, 25 gün sonra bulunup Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı AHBAP Derneği tarafından satın alınan inek İzmir’deki Kurtarılmış Hayvan Barınağı’na götürüldü. ‘Dağlar Kızı Reyhan’ ismi verilen inek bundan sonraki hayatını kesilme korkusu olmadan geçirecek.

Kepsut ilçesi kırsal İsaalan Mahallesi muhtarı Ramazan Kocabıyık, Kurban Bayramı’nın birinci günü olan 9 Temmuz’da sabah saatlerinde, ineği kesmek için Yenice Mahallesi’ne götürdü. Kesitten evvel kaçan inek, 25 gün sonra 25 kilometre uzaklıktaki Kayaeli Mahallesi’nde bulundu.

Kocabıyık’ın ineği1 hafta sonra oğlunun düğününde keseceğini söylemesinin akabinde, Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı AHBAP Derneği, ineği sahiplenmek ve bir çiftlikte bakılması için harekete geçti. Kocabıyık, kendisini arayan Haluk Levent’ten 30 bin lira istedi. Muhtar ile bağlantıya geçen AHBAP ineği satın aldı lakin fiyat açıklanmadı.

AHBAP SATIN ALDI FAKAT FİYATI AÇIKLANMADI

Satın alınan ineğe’Dağlar Kızı Reyhan’ ismi verilip, Rize’nin İyidere ilçesinde 2018’de Kurban Bayramı’nın birinci günü kurban pazarından kaçıp, denize atlayan ve Trabzon’un Sürmene ilçesi kıyısında bulunduktan sonra tekrar AHBAP tarafından sahiplenilip, İzmir Kemalpaşa’daki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na götürülen boğa Ferdinand’ın yanına gönderildi. ‘Dağlar Kızı Reyhan’, bakım ve tedavisinin akabinde vakitle yeni yerine de alıştı.

“KESİLME KORKUSU OLMADAN BİZİMLE YAŞAYACAK”

Barınak yöneticisi Sibel Çakır, “‘Reyhan, Kurban Bayramı’nda kesilme endişesiyle tam 25 gün boyunca kaçmayı başardı. 25’inci günün sonunda Reyhan yakalandı. Sahibi bir hafta sonra oğlunun sünnet düğününde keseceğini beyan edince Haluk Levent devreye girdi. Öteki hayvanlarda olduğu üzere kaçanın, uçanın, yüzenin kurtarıcısı olarak Reyhan’ın peşine düştü. Bölgedeki AHBAP grupları ile koordineli olarak Reyhan’ı yanımıza aldık. Reyhan artık kesilme korkusu olmadan ömür uzunluğu bizimle yaşayacak” dedi.

“SAATLERCE YÜZEN KARAKIZ DA ÇİFTLİKTE”

Sahibinin Reyhan için 30 bin lira istediğini belirten Çakır, kelamlarına şöyle devam etti: “Aslında Reyhan bu bedelin çok altında. 25 gün boyunca aç susuz, dağlarda olduğu için çok derecede zayıflamıştı. İşin içine Haluk Levent girince fiyat abartıldı. Sahibi katiyen o sayıdan aşağı inmedi. Tekrar AHBAP hayırseverleri yardımda bulundu ve Reyhan artık bizimle. Tıpkı vakitte Karakız isimli keçimiz de Mersin tarafından geldi. Kurban Bayramı’nda denize atlayan Karakız 600 metre kadar açıldı, saatlerce yüzdü ve yakalandı lakin artık bizimle.”

“İkisi de çok korkuyordu. Reyhan, geldiğinde bütün bakıcılara saldırdı. Karakız tellerden zıplayıp, kaçmaya çalışıyordu. Artık Reyhan da Karakız da sakinleşti. Vakitle daha da olağan ruh hallerine kavuşacaklar” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.