ÇYDD: Sorumluluğu olan herkesten hesap sorulmalıdır

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılara ilişkin kaçak yurtta 29 Kasım 2016 yılında çıkan ve 11’i çocuk olmak üzere 12 kişinin ömrünü yitirmesine, 24 çocuğun da yaralanmasına neden olan yangınla ilgili davanın istinafa götürülen duruşmasında karar çıktı. Duruşmada 8 sanık 4 yıl ile 15 yıl ortası değişen cezalara çarptırıldı.

“TARİKAT VE CEMAAT YURTLARI KAPATILSIN”

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği (ÇYDD), kararın akabinde şu açıklamada bulundu:

“Eğitim hakkı herkesin erişebilmesi gereken temel haklardandır. Kamusal olarak herkese, kâfi sayıda ve çağdaş donanıma sahip okullar sunulmalıdır. Yurtlarda barınma hakkı da eğitim hakkının devamı ve gereğidir; eğitim hakkının bir gereği olarak devlet, öğrencilere erişilebilir ve yaşanabilir yurtlar sunmalıdır.

Adana’nın Aladağ ilçesine eğitim hakkına erişmek için gelen 11’i kız öğrenci 12 kişi 2016 yılında, bir tarikat tarafından işletilen kaçak yurtta çıkan yangında, yanarak can verdi. Parasız, eşit ve kamusal eğitimi savunuyoruz ve diyoruz ki yaşadığımız epey acı tecrübe sonucunda öğrenci yurtlarının tümünün devlete ilişkin olması gerekmektedir. Devlet, eğitim hakkını hiçbir cemaate, tarikata yahut yapıya devredemez aksi bir hareket Anayasa’nın 42. unsurunun ihlali olacaktır. Tüm tarikat ve cemaat yurtları acilen kapatılmalıdır.

“SORUMLULUĞU OLAN HERKESTEN HESAP SORULMALIDIR”

Eğitim ve barınma hakkına, tüm öğrencilerin eşit bir biçimde erişim hakkı yani yıllardır savunduğumuz eğitimde fırsat eşitliği devlet siyaseti haline getirilmelidir.

Aladağ’da yanarak can veren çocuklarımızın çığlığı yüreğimizdedir. Yangında sorumluluğu olan herkesten hesap sorulmalıdır.

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği olarak, çağdaş eğitim, çağdaş birey, çağdaş toplum amacıyla yola çıktık. 33 yıldır yaptığımız üzere başta çocuklarımızın, gençlerimizin ve bayanlarımızın laik, bilimsel ve fiyatsız eğitim almasını savunmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, derneğimizin tarihî vazifesi ismine hukuk ünitemiz, bu davaları takip etmeye devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.