Cinsel akın zanlısı profesör için istenen ceza muhakkak oldu

Ankara’da bir veteriner tabibin, çalıştığı hayvan hastanesinde cinsel taarruza uğradığı teziyle ortalarında eski Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin de bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hasan Bilgili, veteriner tabip Serkan Durmaz, cinsel hücuma ait kanıtları karartmakla suçlanan jinekolog Hüseyin Şenyurt, mağdure Ç.B, ailesi ve taraf avukatları ile izleyiciler katıldı. Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Bir evvelki celse, orta kararlar gereği belgeye giren evraka ait bilgi veren mahkeme lideri, temele ait mütalaasını açıklaması için cumhuriyet savcısına kelam verdi. Savcı, Prof. Dr. Bilgili’nin, nitelikli cinsel akın kabahatinden 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını, hürriyeti tahdit ve tehdit hatalarından ise beraatini istedi.

İKİNCİ SANIK İÇİN BERAAT TALEBİ

Sanıklar Serkan Durmaz’ın cinsel hücum hatasına iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit ve hakaret, Hüseyin Şenyurt’un da kabahat kanıtlarını karartma kabahatlerinden beraati talep edildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Mütalaaya karşı beyanı sorulan Bilgili, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Evvelki beyanlarını tekrarladığını tabir eden Bilgili, beraat istedi.

Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt da suçlamaları kabul etmediklerini, beraat istediklerini söyledi.

Daha sonra kelam alan sanık avukatları, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için ek müddet talebinde bulundu.

Beyanların akabinde orta karar açıklayan mahkeme, avukatların mühlet taleplerini kabul ederek davayı 22 Haziran’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili, 2019’da kendisine ilişkin hayvan hastanesinde çalışan Ç.B’ye cinsel taarruzda bulunduğu savıyla gözaltına alınmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki misyonundan çıkarılan Bilgili ile yardımcısı Serkan Durmaz ve jinekolog Hüseyin Şenyurt hakkında, cinsel taarruz, cinsel hücuma iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit, hakaret ve kabahat kanıtlarını karartma kabahatlerinden dava açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.