Charles Dickens’ın şimdiye kadar hiç görülmemiş mektupları birinci defa sergilenecek

Ünlü müellifin, Londra Müzesi tarafından elde edilen mektupları, okuma alışkanlıkları ve projeleri hakkında fikir veren dokümanlar olarak dikkat çekiyor.

Charles Dickens’ın daha evvel hiç görülmemiş ve yayınlanmamış mektupları birinci defa sergilenecek.

11 mektup; çeşitli davet notları, muharririn okuma alışkanlıkları ve yazma projeleri hakkında bilgiler içeriyor.

10 Şubat 1866 tarihli bir mektupta, Oliver Twist, A Christmas Carol ve David Copperfield üzere klasiklerin müellifi Dickens, posta servisinin kaybından şikayet ediyor ve şöyle yazıyor: “Kendime bu türlü bir rahatsızlık verilmesine katiyetle ve şiddetle karşı çıkıyorum. İnan beni kaybederlerse üzülürler. Buradaki mülkümü satmaya ve ülkenin bu kısmını terk etmeye zorlayacağını düşünüyorum.”

Mektuplar, Charles Dickens Müzesi tarafından 2020 yılında ABD’li bir koleksiyoncudan alınan ferdî objeler, portreler, eskizler, oyun ilanları ve kitaplar da dahil olmak üzere 300’den fazla öğe ortasında yer alıyor.

1,8 milyon sterlin bedelindeki koleksiyon, Londra’daki müze tarafından National Heritage Memorial Fund, Arka Fund, Friends of the National Libraries ve Dickens Fellowship’in yardımıyla satın alındı.

Müzenin küratörü Emily Dunbar, mektuplar hakkında şunları söylüyor: “Bu mektup koleksiyonunun en güzel yanlarından biri, Dickens’ın 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarındaki yazılarını ve zihnini meşgul eden çeşitli hususları göstermesi. Pazar posta teslimatının kaybından şikayet eden mektup, Dickens’ın kendini önemsediğini, büyük ününü ve toplumdaki pozisyonunun ön plana çıktığını gösteren şahane bir örnek.”

Sergi, çarşamba gününden itibaren müzede ve çevrimiçi olarak sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.